Energetska obnova PO Šandrovac

Naš časopis CVRČAK

Očitavanjem koda otvaraju vam se

police s digitalnim izdanjima školskog časopisa CVRČAK

SPONZORSTVO

DJEČJA PRAVA

DRVOKOD

« Lipanj 2022 »

ISPRIČNICE

Poštovani roditelji!

Ovdje možete preuzeti ispričnice za opravdavanje izostanaka učenika od strane Vas roditelja!

ISPRICNICA RODITELJA.docx

Odabrani udžbenici

Recikliramo papir

Pod dodatnom nastavom iz prirode i društva učenici su naučili kako se reciklira papir. Od recikliranog papira izrađivali su ukrase, čestitke, straničnike i oznake za vrata!

Postupak kako smo reciklirali papir!

Odlučili smo iskoristiti stare hamere, novine, kartone. Papir se može izraditi od različitih materijala kao što su pamuk, konoplja, bananino lišće, trava, ali papir se najčešće radi od celulozne kaše koja se dobiva paranjem drveća.
S obzirom da svi znamo da je za proizvodnju novog papira potrebno uništiti šume onda recikliranje nije samo zabavno već nužno ukoliko želimo sačuvati ovaj naš jedini okoliš i planet kakav poznajemo.
Ovaj postupak izrade papira ne uči nas kako napraviti papir kakav obično koristimo, ali nas uči kako napraviti svoje čestitke, straničnik, kutije...Možete pomiješati papire raznih boja, samo obratite pažnju za što ćete papir koristiti. Ukoliko papir želite koristiti za pisanje koristite svijetle papire, a u samu izradu dodajte škrobno brašno (gustin) ili ljepilo za drvo.

Postupak

1. Sakupite papir za recikliranje, pokušajte sakupiti deblji i tanji papir. Deblji papir ima duža vlakna pa će i čvrstoća papira biti jača, dok onaj tanji daje mekoću teksture.

2. Istrgajte novine na manje komade i stavite u posudu s vrućom vodom.

3.   Miješalicom (mikserom) napravite jednoličnu kašu . Ako želite čvršći papir, dodajte malo škrobnog brašna ili ako želite da vam papir bude u boji dodajte komadiće obojenih novina, istrošenog hamera.

4. Dobivenu kašu stavite na mrežicu (npr. plastična ili metalna mrežica koja se stavlja na prozor za zaštitu od insekata) koja je  postavljena na deblji sloj novina.

5. Sve prekrijte slojem novina ili starom tkaninom i razvaljajte kašu valjkom za tijesta ili staklenom bocom u što tanji sloj. Podignite novine ili tkaninu i dobili ste svoj reciklirani papir. Stavite sušiti najmanje jedan dan na suncu ili malo duže ovisno o prostoriji u kojoj se suši.

Recikliramo plastične vrećice

Bez obzira što znamo da plastične vrećice štetno utječu na okoliš, opet ih bez razmišljanja koristimo, opravdavajući se "kad nam baš trebaju".

Mi smo odlučili skupiti plastične vrećice i reciklirati ih. Recikliranje smo proveli peglanjem više tanjih dijelova plastičnih vrećica i tako dobili nove reciklirane torbe, pernice i torbice za mobitele...Pokušajte i vi! Probudite u sebi malog kreativca s ekološkom sviješću....

Donosimo vam postupak izrade! (tko nije spretan sa šivaćom mašinom, preporučamo ručno šivanje!)

Jeste li znali????