« Svibanj 2019 »

se školski časopis CVRČAK

15.05.2019. 08:36
15. svibnja - Međunarodni dan obitelji
Međunarodni dan obitelji - 15. svibnja proglasili su Ujedinjeni narodi svojom rezolucijom 1993. godine. Prvi put se taj dan obilježio 15. svibnja 1994. godine pod sloganom “Da obiteljski dan ne čine stvari nego srdačni odnosi roditelja i djece”.

09.05.2019. 10:06
9. svibnja - Dan Europe
Dana 9. svibnja u svim sadašnjim i budućim članicama Europske unije, obilježava se Dan Europe koji simbolizira zajedništvo i snagu europske zajednice država i ljudi. Dan Europe obilježava se od 1985. godine kada se na Milanskom summitu u znak sjećanja na Schumanovu deklaraciju proglasili 9. svibnja Danom Europe.

29.04.2019. 09:30
29. travnja - Svjetski dan plesa
UNESCO-ov Međunarodni odbor za ples Međunarodnog kazališnog instituta za ples ITI pokrenuo je inicijativu da se 29. travnja proglasi Svjetskim danom plesa. Kao datum odabran je dan rođenja začetnika modernog baleta i jednoga od najvećih plesnih reformatora Jeana Georgesa Noverrea.

Mala škola - predškola

PLAN I PROGRAM RADA MALE ŠKOLE

Mala škola je poseban oblik organizirane pripreme djece za polazak u osnovnu školu, kojom se obuhvaćaju sadržajno metodičke promjene primjerene suvremenim potrebama naraštaja predškolske djece.  Mala škola je prostor između obiteljskog doma, dječjeg vrtića i osnovne škole.

OBILJEŽJA PROGRAMA PRIPREME DJECE ZA POLAZAK U ŠKOLU:

• zadovoljavanje dječjih primarnih (bioloških ) potreba, koliko je to moguće tijekom boravka djeteta u maloj školi, a u suradnji s roditeljskim domom.
  • nastojanje da dijete dobije osjećaj sigurnosti i prihvaćenosti, što pretpostavlja da dijete i roditelji prihvate malu školu
  • pružanje svakom djetetu mogućnosti za stjecanje povjerenja u sebe a time i stvaranje pozitivne slike o sebi i svojim mogućnostima
  • praćenjem razvoja djeteta moguće je uočiti posebne potrebe djeteta, te o tome porazgovarati s roditeljima koji će se obratiti stručnjacima za prevenciju mogućih poremećaja.

MALA ŠKOLA DJECI OMOGUĆUJE

• raznovrsne razvojne poticaje
  • povoljno ozračje kao okvir za djelotvoran pozitivni učinak tih poticaja
  • prepoznavanje i prevenciju razvojnih poremećaja

ZADAĆE MALE ŠKOLE

• osposobljavanje za prihvaćanje obveza u koje će se uklopiti i buduće školske obveze
  • poticanje spontanih ponašanja i izražavanje posebnih potreba
  • otvorenost za prihvaćanje informacija
  • otvorenost za učenje u međudjelovanjem s drugima
  • otvorenost za primanje usmenih i pisanih poruka

USTROJSTVO MALE ŠKOLE

Ustrojstvo treba odgovarati namjeni i zadaćama, počevši od prvog kontakta voditelja s roditeljima i djecom, zatim organizacijom prostora, opremom, sredstvima, rasporedom radnog vremena, pa do praćenja i evidentiranja rada programa male škole.
Ravnatelj ustanove, uz voditelje male škole, najodgovornija je osoba za osiguravanje potrebnih uvjeta za normalan i optimalan rad male škole.

Voditelj (odgojitelj) ostaje temeljnim, neposrednim izvršiteljem i kreatorom izvedbenog programa. Voditelj će nastojati pomoći nesigurnoj djeci i onoj s posebnim potrebama. U svakoj će se prigodi podržavati i poticati dječja inicijativa, kreativnost i stvaralačko izražavanje. Dijete bi nakon pohađanja male škole trebalo biti pripremljeno za uključivanje u školsku sredinu i prihvaćanje školskih obveza.

KARAKTERISTIKE SEDMOGODIŠNJEG DJETETA

• vladanje fiziološkim potrebama
  • govorno izražavanje
  • vješto kretanje u prostoru i djelovanje u njemu ( poznavanje prostornih odnosa: gore, dolje, blizu, daleko visoko, nisko… )
  • razlikovati ponašanja koja sredina ocjenjuje kao pozitivna od negativnih
  • usvojiti pojmove i generalizirati ih
  • logički misliti i zaključivati na temelju poznatih elemenata
  • shvatiti postupke i uzroke nečijeg djelovanja
  • usmjeravati pozornost na različite stvari, pojave i događanja
  • shvaćati pojam vremena ( prošlost, sadašnjost, budućnost )
  • Dijete bi nakon pohađanja male škole trebalo biti pripremljeno za uključivanje u školsku sredinu i prihvaćanje školskih obveza.

OPREMA I DIDAKTIKA ZA MALU ŠKOLU

Prostor i oprema za rad male škole mora u se uskladiti sa higijenskim zahtjevima i pedagoško – metodičkim standardima potrebnima za provedbu programa: dovoljna površina, prikladan namještaj i oprema i didaktička sredstva.

- sav postojeći namještaj u odgojnoj skupini
- oprema i sredstva koristit će se iz skupine u kojoj se boravi
- audio – vizualna sredstva: radio, TV, video, projektor, grafoskop, kazetofon, panoi i sl.
- sredstva za likovno i govorno scensko izražavanje: slovarice i slikovnice, prozni tekstovi i stihovi, enciklopedije i leksikoni za djecu, radni listovi, lutkarski igrokazi, prikazi krajolika u slici i pisanoj riječi
- sredstva za glazbeno izražavanje
- sredstva za istraživanje

Mala škola

Mala škola (predškola) ove godine počela je s radom 2. listopada 2011. godine.   Rad male škole odvija se na dvije škole, u PO Šandrovac i u OŠ Veliko Trojstvo. Malu školu u PO Šandrovac pohađaju učenici s područja Jasenik, Pupelica i Šandrovac, dok u matičnoj školi malu školu pohađaju učenici s područja Maglenča, Martinac, Višnjevac, Vrbica, Dominkovica, Malo Trojstvo, Ćurlovac i Veliko Trojstvo.  S učenicima u maloj školi radi odgojiteljica Ana Marija Mađer.

OŠ Veliko Trojstvo

PO Šandrovac