Energetska obnova PO Šandrovac

« Rujan 2021 »

ISPRIČNICE

Poštovani roditelji!

Ovdje možete preuzeti ispričnice za opravdavanje izostanaka učenika od strane Vas roditelja!

ISPRICNICA RODITELJA.docx

Odabrani udžbenici

20.09.2021. 14:48
U organizaciji Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU u Splitu je danas održana konferencija svečanog predstavljanja Financijskih mehanizama Europskog gospodarskog prostora (EGP) i Kraljevine Norveške 2014.- 2021. u Republici Hrvatskoj ... The post Projekt ATTEND na svečanom predstavljanju financijskih mehanizama EGP i Kraljevine Norveške appeared first on CARNET .

17.09.2021. 15:21
CARNET webinari o e-Škole digitalnim sadržajima za učenje i poučavanje
Nastava je tek nedavno počela, a vaš raspored je već prilično gust? U potrazi ste za inspiracijom kako na jednostavan način iskoristiti već dostupne digitalne sadržaje u vlastitoj nastavi? Pozivamo ... The post CARNET webinari o e-Škole digitalnim sadržajima za učenje i poučavanje appeared first on CARNET .

17.09.2021. 12:04
INFO Najava radova – CARNET – promjena termina
Postovani, Obavjestavamo vas o promjeni termina najavljenih radova za Sibensko-kninsku zupaniju. Novi termin je pomaknut za dva dana te glasi: – 23.09.2021. od 07 do 08 sati – Sibensko-kninska zupanija ... The post INFO Najava radova – CARNET – promjena termina appeared first on CARNET .

Mala škola - predškola

PLAN I PROGRAM RADA MALE ŠKOLE

Mala škola je poseban oblik organizirane pripreme djece za polazak u osnovnu školu, kojom se obuhvaćaju sadržajno metodičke promjene primjerene suvremenim potrebama naraštaja predškolske djece.  Mala škola je prostor između obiteljskog doma, dječjeg vrtića i osnovne škole.

OBILJEŽJA PROGRAMA PRIPREME DJECE ZA POLAZAK U ŠKOLU:

• zadovoljavanje dječjih primarnih (bioloških ) potreba, koliko je to moguće tijekom boravka djeteta u maloj školi, a u suradnji s roditeljskim domom.
  • nastojanje da dijete dobije osjećaj sigurnosti i prihvaćenosti, što pretpostavlja da dijete i roditelji prihvate malu školu
  • pružanje svakom djetetu mogućnosti za stjecanje povjerenja u sebe a time i stvaranje pozitivne slike o sebi i svojim mogućnostima
  • praćenjem razvoja djeteta moguće je uočiti posebne potrebe djeteta, te o tome porazgovarati s roditeljima koji će se obratiti stručnjacima za prevenciju mogućih poremećaja.

MALA ŠKOLA DJECI OMOGUĆUJE

• raznovrsne razvojne poticaje
  • povoljno ozračje kao okvir za djelotvoran pozitivni učinak tih poticaja
  • prepoznavanje i prevenciju razvojnih poremećaja

ZADAĆE MALE ŠKOLE

• osposobljavanje za prihvaćanje obveza u koje će se uklopiti i buduće školske obveze
  • poticanje spontanih ponašanja i izražavanje posebnih potreba
  • otvorenost za prihvaćanje informacija
  • otvorenost za učenje u međudjelovanjem s drugima
  • otvorenost za primanje usmenih i pisanih poruka

USTROJSTVO MALE ŠKOLE

Ustrojstvo treba odgovarati namjeni i zadaćama, počevši od prvog kontakta voditelja s roditeljima i djecom, zatim organizacijom prostora, opremom, sredstvima, rasporedom radnog vremena, pa do praćenja i evidentiranja rada programa male škole.
Ravnatelj ustanove, uz voditelje male škole, najodgovornija je osoba za osiguravanje potrebnih uvjeta za normalan i optimalan rad male škole.

Voditelj (odgojitelj) ostaje temeljnim, neposrednim izvršiteljem i kreatorom izvedbenog programa. Voditelj će nastojati pomoći nesigurnoj djeci i onoj s posebnim potrebama. U svakoj će se prigodi podržavati i poticati dječja inicijativa, kreativnost i stvaralačko izražavanje. Dijete bi nakon pohađanja male škole trebalo biti pripremljeno za uključivanje u školsku sredinu i prihvaćanje školskih obveza.

KARAKTERISTIKE SEDMOGODIŠNJEG DJETETA

• vladanje fiziološkim potrebama
  • govorno izražavanje
  • vješto kretanje u prostoru i djelovanje u njemu ( poznavanje prostornih odnosa: gore, dolje, blizu, daleko visoko, nisko… )
  • razlikovati ponašanja koja sredina ocjenjuje kao pozitivna od negativnih
  • usvojiti pojmove i generalizirati ih
  • logički misliti i zaključivati na temelju poznatih elemenata
  • shvatiti postupke i uzroke nečijeg djelovanja
  • usmjeravati pozornost na različite stvari, pojave i događanja
  • shvaćati pojam vremena ( prošlost, sadašnjost, budućnost )
  • Dijete bi nakon pohađanja male škole trebalo biti pripremljeno za uključivanje u školsku sredinu i prihvaćanje školskih obveza.

OPREMA I DIDAKTIKA ZA MALU ŠKOLU

Prostor i oprema za rad male škole mora u se uskladiti sa higijenskim zahtjevima i pedagoško – metodičkim standardima potrebnima za provedbu programa: dovoljna površina, prikladan namještaj i oprema i didaktička sredstva.

- sav postojeći namještaj u odgojnoj skupini
- oprema i sredstva koristit će se iz skupine u kojoj se boravi
- audio – vizualna sredstva: radio, TV, video, projektor, grafoskop, kazetofon, panoi i sl.
- sredstva za likovno i govorno scensko izražavanje: slovarice i slikovnice, prozni tekstovi i stihovi, enciklopedije i leksikoni za djecu, radni listovi, lutkarski igrokazi, prikazi krajolika u slici i pisanoj riječi
- sredstva za glazbeno izražavanje
- sredstva za istraživanje

Mala škola

Mala škola (predškola) ove godine počela je s radom 2. listopada 2011. godine.   Rad male škole odvija se na dvije škole, u PO Šandrovac i u OŠ Veliko Trojstvo. Malu školu u PO Šandrovac pohađaju učenici s područja Jasenik, Pupelica i Šandrovac, dok u matičnoj školi malu školu pohađaju učenici s područja Maglenča, Martinac, Višnjevac, Vrbica, Dominkovica, Malo Trojstvo, Ćurlovac i Veliko Trojstvo.  S učenicima u maloj školi radi odgojiteljica Ana Marija Mađer.

OŠ Veliko Trojstvo

PO Šandrovac