DJEČJA PRAVA

se školski časopis CVRČAK

ISPRIČNICE

Poštovani roditelji!

Ovdje možete preuzeti ispričnice za opravdavanje izostanaka učenika od strane Vas roditelja!

ISPRICNICA RODITELJA.docx

Odabrani udžbenici

Rezultati odabranih udžbenika za 2019./2020. školsku godinu za 1. i 5. razred, te za biologiju, kemiju i fiziku u 7. razredu, te drugih obrazovnih materijala

09.06.2020. 11:56
9. lipnja - Dan hrvatskih putujućih knjižnica – bibliobusa
U znak sjećanja na datum kad je 1969. godine u Rijeci krenuo na put prvi namjenski hrvatski bibliobus, 9. lipnja se obilježava, od 2019. godine, kao Dan hrvatskih bibliobusa. Nacionalnim Danom hrvatskih bibliobusa slavimo jednu od mnogih važnih i nezamjenjivih usluga koje naše narodne knjižnice nude građanima - uslugu pokretnih knjižnica.

08.06.2020. 10:55
8. lipnja - Svjetski dan oceana
Ujedinjeni Narodi proglasili su 8. lipnja Svjetskim danom oceana kao priliku da se svake godine prisjetimo važnosti oceana i njegovih stanovnika te upozorimo na razaranje i pustošenje morskih prostranstava od strane čovjeka. Važno je probuditi svijest o potrebi očuvanja morskog okoliša i mora kao o bitnoj sastavnici našega života na planetu.

05.06.2020. 09:24
5. lipnja – Svjetski dan zaštite okoliša
Svjetski dan zaštite okoliša obilježava se svake godine 5. lipnja na godišnjicu održavanja Konferencije Ujedinjenih naroda u Stockholmu (1972.) posvećene okolišu, na kojoj je usvojen Program zaštite okoliša Ujedinjenih naroda (UNEP). Tema ovogodišnjeg UN-ovog Svjetskog dana zaštite okoliša je „Borba protiv zagađenja plastikom“.

07.07.2020. 10:32
CARNET-ova konferencija za korisnike 2020. u hibridnom formatu
CARNET-ova konferencija za korisnike - CUC2020 održat će se 22. godinu zaredom, ovaj puta u novom, hibridnom formatu. Zbog trenutne situacije izazvane koronavirusom sudionici će imati priliku, od 4. do ... The post CARNET-ova konferencija za korisnike 2020. u hibridnom formatu appeared first on CARNET .

03.07.2020. 15:42
Otvorene su prijave radova na CARNET-ovu konferenciju za korisnike
Otvaranjem poziva za autore započele su pripreme programa 22. CARNET-ove konferencije za korisnike, koja će se pod nazivom "CUC 2020: Izazov prihvaćen!" održati od 4. do 6. studenoga 2020. godine ... The post Otvorene su prijave radova na CARNET-ovu konferenciju za korisnike appeared first on CARNET .

02.07.2020. 13:03
Poziv na istraživanje tržišta – Sustav za upravljanje matičnim podacima
U sklopu II. faze programa ,,e-Škole: Cjelovita informatizacija procesa poslovanja škola i nastavnih procesa u svrhu stvaranja digitalno zrelih škola za 21. stoljeće" Hrvatska akademska i istraživačka mreža - CARNET ... The post Poziv na istraživanje tržišta – Sustav za upravljanje matičnim podacima appeared first on CARNET .

Francuska
FRANCUSKA
Broj stanovnika: 60,4 milijuna
Površina: 543.965 km2
Glavni grad: Pariz
Politički sustav: republika
Službeni jezik: francuski
Valuta: euro
Jedna je od zemalja osnivača današnje Europske unije
Broj zastupnika u Europskom parlamentu: 78
Broj glasova u Vijeću: 29
Nezaposlenost: 10%

Od svih europskih država Francuska je najvjerojatnije najviše pomogla političkom razvoju Zajednice. S druge strane, ne treba zaboraviti da je jedan od glavnih ciljeva suradnje u Europi bilo da se privede kraju suparništvo između Francuske i Njemačke. U prvim godinama postojanja Zajednice ponašanje Francuske bilo je pod jakim utjecajem predsjednika De Gaullea, komu je glavni cilj bilo da vrati moć Francuske. Prema de Gaulleu Francuska je morala biti političko i ekonomsko središte Europe. To je značilo povezanost s europskim kontinentalnim državama i odbijanje američko-britanske suradnje koja je, nakon Drugoga svjetskog rata, bila značajna. Francuska je dva puta stavila veto na ulazak Velike Britanije u Zajednicu; 1963. i 1967.. Smatrala je da bi ulazak Velike Britanije povećao utjecaj Sjedinjenih Američkih Država u Europi.
Odlazak de Gaulla s vlasti 1969. obilježio je preokret u ponašanju Francuske te, 1973., u Zajednicu ipak ulaze Velika Britanija, Danska i Irska. 10. svibnja 1981. za predsjednika je izabran François Mitterand. Jedan od njegovih ministara, koji je godinama biti simbol želje sve veće suradnje među europskim državama, bio je Jacques Delors. 6. siječnja 1985. Delors je postao predsjednik Komisije Europskih zajednica. Prezentacijom poznate Bijele knjige o jedinstvenom tržištu bilo je jasno da je jedan od njegovih ciljeva upravo realizacija jedinstvenog tržišta.
Zadnjih se godina francuska inicijativa usredotočila najviše na socijalna pitanja, tj. na problem zapošljavanja. Jedan od najvažnijih rezultata na ovom području je poglavlje o zapošljavanju u Ugovoru iz Amsterdama.