Energetska obnova PO Šandrovac

Naš časopis CVRČAK

Očitavanjem koda otvaraju vam se

police s digitalnim izdanjima školskog časopisa CVRČAK

SPONZORSTVO

DJEČJA PRAVA

DRVOKOD

« Lipanj 2022 »

ISPRIČNICE

Poštovani roditelji!

Ovdje možete preuzeti ispričnice za opravdavanje izostanaka učenika od strane Vas roditelja!

ISPRICNICA RODITELJA.docx

Odabrani udžbenici

Međunarodna godina održive energije

Nakon  stoljeća korištenja energije fosilnih goriva, danas se globalna slika mijenja, a obnovljivi  se izvori energije sve više smatraju jednim od ključnih čimbenika budućeg razvoja Zemlje. Premda su još uvijek glavni izvori energije fosilna goriva, posebice nafta i ugljen, izvori tih energenata postaju sve oskudniji, stoga ćemo polako početi posezati za obnovljivim izvorima energije, kako bi unaprijedili svijet u kojem živimo, te osigurali napredak i budućnost naših potomaka. Obnovljivi izvori energije se također troše, no razlika je tome što se oni ne iscrpljuju kao neobnovljivi izvori energije, te se obnavljaju u određenom ritmu.

U prosincu 2010. godine Glavna skupština UN-a proglasila je 2012. 'Međunarodnom godinom održive energije za sve', u znak priznanja da je pristup novim povoljnim energetskim uslugama neophodan za održivi razvoj i za ostvarivanje Milenijskih ciljeva razvoja.

'Međunarodna godina održive energije za sve' predstavlja vrijednu priliku za podizanje svijesti o važnosti povećanja pristupa energiji, energetskoj učinkovitosti i obnovljivih izvora energije. To je poziv za promicanje akcija o energetskim pitanjima na lokalnoj, nacionalnoj, regionalnoj i međunarodnoj razini prema međunarodno dogovorenim razvojnim ciljevima.

Pod pojmom energetska učinkovitost podrazumijevamo učinkovitu uporabu energije u svim sektorima krajnje potrošnje energije: industriji, prometu, uslužnim djelatnostima, poljoprivredi i u kućanstvima.Energetska učinkovitost znači uporabiti manju količinu energije (energenata) za obavljanje istog posla – funkcije (grijanje ili hlađenje prostora, rasvjetu, proizvodnju raznih proizvoda, pogon vozila, i dr.). Energetska učinkovitost ne smije se  promatrati kao štednja energije,  štednja uvijek podrazumijeva određena odricanja, dok učinkovita uporaba energije nikada ne narušava uvjete rada i življenja.  Energetska učinkovitost prvenstveno je stvar svijesti ljudi i njihovoj volji za promjenom ustaljenih navika prema energetski učinkovitijim rješenjima. Učinkovitom uporabom energije podiže se kvaliteta vlastitog okoliša te se pridonosi globalnoj borbi za suzbijanje klimatskih promjena.

Efikasno korištenje energije podrazumijeva primjenu energetski efikasnih materijala, uređaja, sustava i tehnologija koji su dostupni na tržištu, s ciljem smanjenja utroška energije uz postizanje istog efekta (toplinskog, rashladnog, rasvjete, procesa kuhanja, pranja...). Zapamtite, energija nije besplatna, na nju trošimo znatan dio kućnog ili poslovnog budžeta.

S obzirom, da je WEB stranica naše škole, prošle godine osvojila treće mjesto za najskockaniji WEB 2011., ove godine ušla je u Klub najskockanijih webova koji imaju poseban zadatak. Ovogodišnji poseban zadatak za škole članice u Klubu najskockanijih je u znaku Međunarodne godine održive energije za sve. Prihvatili smo ovaj zadatak, kako bi osim doprinosa obilježavanju ove važne globalne teme, putem raznih edukativnih i zabavnih aktivnosti, kroz suradnju s lokalnim vlastima, roditeljima naših učenika, pridonijeli širenju ekološke svijesti svojih prijatelja, učitelja, nastavnika, roditelja te mještana našeg mjesta, općine i grada.

Sve svoje aktivnosti predstavit ćemo na našoj stranici. Kako bi se lakše snalazili u našim aktivnostima slijedite naš putokaz.

Vaš WEBtim !

Pregled aktivnosti koje smo provodili tijekom kampanje!

letak, energija.docx