« Listopad 2018 »

18.10.2018. 08:50
18. listopada - Europski dan suzbijanja trgovanja ljudima
Trgovina ljudima je ropstvo modernog doba čije su žrtve najčešće žene i djeca koji se seksualno iskorištavaju i tjeraju na prisilni rad. Procjenjuje se da u Europi godišnje nekoliko stotina tisuća ljudi postanu žrtvama trgovine ljudima.

16.10.2018. 14:06
16. listopada - Svjetski dan hrane
Svjetski dan hrane obilježava se 16. listopada, na dan kada je 1945. godine osnovan “Food and Agriculture Organization” (FAO), ogranak Ujedinjenih naroda koji se bavi hranom i razvojem agrikulture u svijetu. Otkako postoji, FAO se bavi problematikom nedostupnosti hrane, s posebnom pažnjom na zemlje u razvoju.

15.10.2018. 09:50
15. listopada - Međunarodni dan bijelog štapa
Međunarodni dan bijelog štapa obilježava se 15. listopada. U Hrvatskoj se s obilježavanjem počelo 1996. godine pa se tako Hrvatska priključila mnogobrojnim zemljama u kojima je Međunarodni dan bijelog štapa prerastao u Međunarodni dan slijepih kojom se prilikom najšira javnost upoznaje s problematikom slijepih osoba.

24.09.2018. 14:45
Objavljen preliminarni program 20. CARNET-ove korisničke konferencije CUC 2018
Objavljen je preliminarni program 20. CARNET-ove korisničke konferencije CUC 2018 koja će se pod nazivom “CUC20: mreža ideja” održati od 21. do 23. studenoga 2018. godine u Konvencijskom centru Šibenik.

19.09.2018. 14:56
U okviru CECIIS-a održan Dan e-Škola
Na Fakultetu organizacije i informatike u Varaždinu započela je trodnevna znanstvena konferencija posvećena informacijskim i inteligentnim sustavima - CECIIS 2018.

29.08.2018. 10:24
Webinar za učenike i roditelje: analitike učenja u e-Školama
Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNET organizira webinar na temu sustava za analitike učenja koji je osmišljen u okviru pilot projekta „e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola“.

Serije

Pogledajte koje serije vam preporučamo.....ukoliko se želite odmoriti uz gledanje televizije...

Teorija velikog praska
Autor: Anamarija Gavranović, 17. 11. 2012.

Teorija velikog praska (originalno The Big Bang Theory) je američka humoristična serija (popularno sitcom) čiji su autori Chuck Lorre i Bill Prady (obojica su ujedno i izvršni producenti), a koja je sa svojim prikazivanjem započela 24. rujna 2007. godine na američkoj televizijskoj mreži CBS.

Radnja serije smještena je u Pasadeni (država Kalifornija), a glavni likovi su dvojica genijalaca (eksperimentalni fizičar Leonard Hofstadter i teoretičar fizike Sheldon Cooper), njihova susjeda (konobarica s glumačkim aspiracijama Penny) te dvojica Leonardovih i Sheldonovih prijatelja i kolega (Howard i Rajesh). U kasnijim sezonama, još su se tri lika profilirala u glavnu glumačku postavu: Leslie Winkle (Leonardova, Sheldonova i Rajeshova kolegica s posla), Bernadette (studentica mikrobiologije, ujedno i Pennyjina kolegica konobarica) i Amy Farrah Fowler (Sheldonova prijateljica).

Leonard Hofstadter (Johnny Galecki) - Leonard je eksperimentalni fizičar čiji kvocijent inteligencije doseže 173, a koji je doktorirao s 24 godine. On je centralni lik serije koji svoj stan dijeli s kolegom i prijateljem Sheldonom Cooperom. Tijekom prve tri sezone scenaristi su se poigravali s romansom između njega i susjede Penny; njihove neriješene seksualne tenzije glavna su okosnica kompletne serije, a u jednom trenutku nalazili su se u kratkoj, intimnoj vezi.

Sheldon Cooper (Jim Parsons) - Sheldon dolazi iz istočnog Teksasa, dijete genij koji je s 11 godina (nakon petog razreda osnovne škole) započeo studirati. Vlasnik je dva doktorata, a kvocijent inteligencije mu je zastrašujućih 187. Unatoč tome Sheldon ima velikih problema s razumijevanjem ironije, sarkazma i humora općenito. Upravo ove karakteristike glavni su izvor humora njegovog lika, ali i centralna radnja većine dosadašnjih epzioda. Sheldon dijeli stan s kolegom i prijateljem Leonardom Hofstadterom, a posebno je zanimljiv njegov odnos s Penny.

Penny (Kaley Cuoco) - atraktivna plavuša, rođena i odrasla u državi Nebraski koja živi u stanu odmah preko puta Sheldona i Leonarda. Iako za život zarađuje kao konobarica, Penny ima glumačke aspiracije pa gotovo konstantno ide na audicije koje su se za sada pokazale neuspješnim.

Howard Wolowitz (Simon Helberg) - je aeronautički inženjer, Židov koji živi s majkom (koju u seriji nikad ne vidimo, već samo čujemo). Za razliku od svojih prijatelja i kolega, Howard nema doktorat, ali taj nedostatak brani teorijom da stvari koje on dizajnira zbilja postoje i lansiraju se u svemir dok se njegovi prijatelji bave isključivo teorijskim radom. Ipak, njegov najveći trademark predstavljaju nevjerojatno neuspješni uleti djevojkama (od kojih se i sama Penny ponekad zgražava). Do sada je pokazao limitirani uspjeh u istome.

Rajesh Koothrappali (Kunal Nayyar) - Rajesh, podrijetlom iz New Delhija (država Indija), radi kao astrofizičar. Među ženama izrazito je sramežljiv što dovodi do njegove nemogućnosti komunikacije s istima osim ako nije pod utjecajem alkohola. Unatoč tome, a za razliku od svog najboljeg prijatelja Howarda, Raj je do sada imao puno više sreće s djevojkama. Njegove roditelje, Dr. i gđu V.M. Koothrappali, vidimo samo preko web kamere u određenim epizodama. Njegova sestra Priya bila je u vezi sa Leonardom.