« Siječanj 2018 »

15.01.2018. 09:00
15. siječnja - Dan međunarodnog priznanja Republike Hrvatske
Iako je Island još u prosincu 1991. priznao neovisnost Hrvatske, kao Dan međunarodnog priznanja Republike Hrvatske slavi se 15. siječnja, jer je toga dana 1992. godine Hrvatsku i Sloveniju, nakon Vatikana, priznala većina europskih zemalja i zemlje EU. Prije 19 godina RH je uspostavila diplomatske odnose s Njemačkom, državom koja je odigrala bitnu ulogu u priznavanju Hrvatske u svijetu.

10.01.2018. 11:23
10. siječnja - Međunarodni dan smijeha
Na inicijativu dr. Madana Katarie, na današnji se dan od 1998. godine obilježava Međunarodni dan smijeha. Cilj obilježavanja ovog dana je da se ljudi što više smiju jer je smijeh najbolji lijek. Smijeh zahtijeva rad 17 mišića lica. U odrasloj dobi smijemo se oko 15 puta dnevno, a djeca to čine oko 400 puta dnevno.

21.12.2017. 12:03
Prvi dan zime
Zimski suncostaj ili solsticij je početak zime na sjevernoj polutki, a događa se 21. ili 22. prosinca. Tada je Sunce u svom prividnom kretanju po nebu najjužnije ili najniže nad obzorjem. Sunčeve su zrake okomite na južnu obratnicu, na 23°27' južne geografske širine.

19.01.2018. 10:22
Webinar: Going Mobile - promjena termina održavanja webinara
Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNET u suradnji s HUPE i TESOL EVO ICT4ELT organizira webinar pod nazivom „Going mobile“. Zbog spriječenosti predavača, webinar koji se trebao održati u utorak, 23. siječnja bit će održan u nedjelju, 21. siječnja 2018. godine od 15 do 16 sati, a vodit će ga profesor Jose Antonio da Silva i profesorica Marijana Smolčec.

17.01.2018. 15:55
Aplikacija za organizaciju i praćenje edukacije – EMA započela s radom
Aplikacija za organizaciju i praćenje edukacije (Education Management Application) s današnjim danom, 17. siječnja 2018. godine, puštena je u produkciju.

15.01.2018. 15:00
U okviru projekta e-Škole održan treći regionalni webinar
U sklopu provedbe pilot projekta „e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola“ danas je u Tehničkoj školi Ruđera Boškovića u Vinkovcima održan treći regionalni webinar na temu “Primjena IKT-a u nastavi računalstva i matematike”.

Serije

Pogledajte koje serije vam preporučamo.....ukoliko se želite odmoriti uz gledanje televizije...

Teorija velikog praska
Autor: Anamarija Gavranović, 17. 11. 2012.

Teorija velikog praska (originalno The Big Bang Theory) je američka humoristična serija (popularno sitcom) čiji su autori Chuck Lorre i Bill Prady (obojica su ujedno i izvršni producenti), a koja je sa svojim prikazivanjem započela 24. rujna 2007. godine na američkoj televizijskoj mreži CBS.

Radnja serije smještena je u Pasadeni (država Kalifornija), a glavni likovi su dvojica genijalaca (eksperimentalni fizičar Leonard Hofstadter i teoretičar fizike Sheldon Cooper), njihova susjeda (konobarica s glumačkim aspiracijama Penny) te dvojica Leonardovih i Sheldonovih prijatelja i kolega (Howard i Rajesh). U kasnijim sezonama, još su se tri lika profilirala u glavnu glumačku postavu: Leslie Winkle (Leonardova, Sheldonova i Rajeshova kolegica s posla), Bernadette (studentica mikrobiologije, ujedno i Pennyjina kolegica konobarica) i Amy Farrah Fowler (Sheldonova prijateljica).

Leonard Hofstadter (Johnny Galecki) - Leonard je eksperimentalni fizičar čiji kvocijent inteligencije doseže 173, a koji je doktorirao s 24 godine. On je centralni lik serije koji svoj stan dijeli s kolegom i prijateljem Sheldonom Cooperom. Tijekom prve tri sezone scenaristi su se poigravali s romansom između njega i susjede Penny; njihove neriješene seksualne tenzije glavna su okosnica kompletne serije, a u jednom trenutku nalazili su se u kratkoj, intimnoj vezi.

Sheldon Cooper (Jim Parsons) - Sheldon dolazi iz istočnog Teksasa, dijete genij koji je s 11 godina (nakon petog razreda osnovne škole) započeo studirati. Vlasnik je dva doktorata, a kvocijent inteligencije mu je zastrašujućih 187. Unatoč tome Sheldon ima velikih problema s razumijevanjem ironije, sarkazma i humora općenito. Upravo ove karakteristike glavni su izvor humora njegovog lika, ali i centralna radnja većine dosadašnjih epzioda. Sheldon dijeli stan s kolegom i prijateljem Leonardom Hofstadterom, a posebno je zanimljiv njegov odnos s Penny.

Penny (Kaley Cuoco) - atraktivna plavuša, rođena i odrasla u državi Nebraski koja živi u stanu odmah preko puta Sheldona i Leonarda. Iako za život zarađuje kao konobarica, Penny ima glumačke aspiracije pa gotovo konstantno ide na audicije koje su se za sada pokazale neuspješnim.

Howard Wolowitz (Simon Helberg) - je aeronautički inženjer, Židov koji živi s majkom (koju u seriji nikad ne vidimo, već samo čujemo). Za razliku od svojih prijatelja i kolega, Howard nema doktorat, ali taj nedostatak brani teorijom da stvari koje on dizajnira zbilja postoje i lansiraju se u svemir dok se njegovi prijatelji bave isključivo teorijskim radom. Ipak, njegov najveći trademark predstavljaju nevjerojatno neuspješni uleti djevojkama (od kojih se i sama Penny ponekad zgražava). Do sada je pokazao limitirani uspjeh u istome.

Rajesh Koothrappali (Kunal Nayyar) - Rajesh, podrijetlom iz New Delhija (država Indija), radi kao astrofizičar. Među ženama izrazito je sramežljiv što dovodi do njegove nemogućnosti komunikacije s istima osim ako nije pod utjecajem alkohola. Unatoč tome, a za razliku od svog najboljeg prijatelja Howarda, Raj je do sada imao puno više sreće s djevojkama. Njegove roditelje, Dr. i gđu V.M. Koothrappali, vidimo samo preko web kamere u određenim epizodama. Njegova sestra Priya bila je u vezi sa Leonardom.