ovdje možete glasati za

NAJ

nastavnika/nastavnicu

u 2017./2018. školskoj godini

ANKETA se otvara klikom na sliku

« Travanj 2018 »

11.04.2018. 13:35
11. travnja - Dan Parkinsonove bolesti
Parkinsonova bolest uzrokuje usporenost pokreta, ukočenost mišića i zglobova. Tri glavna simptoma bolesti su drhtanje, ukočenost mišića i usporenost pokreta. Parkinsonova je bolest vjerojatno najpoznatiji neurološki poremećaj kretanja, od kojeg u Europi boluje više od milijun ljudi.

27.03.2018. 08:50
27. ožujka - Svjetski dan kazališta
Svjetski dan kazališta pokrenuo je Međunarodni teatarski institut ITI, koji organizira pisanje svjetske poruke, a pisanje hrvatske poruke organizira Hrvatsko društvo dramskih umjetnika (HDDU). Ovogodišnju međunarodnu poruku napisala je francuska filmska i kazališna glumica Isabelle Huppert, dok je autor hrvatske poruke ove godine redatelj Georgij Paro.

23.03.2018. 09:17
23. ožujka - Svjetski meteorološki dan
Svjetski meteorološki dan obilježava se u znak sjećanja na 23. ožujka 1950. godine, kada je službeno osnovana Svjetska meteorološka organizacija (WMO) - međuvladina organizacija i specijalizirana agencija Organizacije ujedinjenih naroda koja okuplja 185 članica. Temeljni program WMO-a je služba Svjetskoga meteorološkog bdjenja (World Weather Watch, kratica WWW).

18.04.2018. 13:36
CARNET uživo prenosi predavanje o medijskoj pismenosti i lažnim vijestima
Predavanje i radionicu pod nazivom “Zašto je važna (novo)medijska pismenost: primjer lažnih vijesti”, koja se u četvrtak, 19. travnja 2018. godine, od 11 sati i 25 minuta održava u Osijeku, može se uživo pratiti na CARNET-ovoj platformi Meduza.

09.04.2018. 09:34
CARNET dovodi više od 300 inovativnih ravnatelja i profesora u Zadar
Hrvatska akademska i istraživačka mreža - CARNET u suradnji sa Sveučilištem u Zadru organizira 10. i 11. travnja peti po redu skup Suvremene tehnologije u obrazovanju – STO 2018

06.04.2018. 11:09
Webinar: Osnove Robotskog kazališta lutaka i izrada scenarija za predstavu
Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNET organizira webinar namijenjen odgojno-obrazovnim djelatnicima osnovnih i srednjih škola na kojem će imati priliku naučiti osnove i mogućnosti Robotskog kazališta lutaka i kako izraditi scenarij za predstavu.

Teorija velikog praska
Autor: Anamarija Gavranović, 17. 11. 2012.

Teorija velikog praska (originalno The Big Bang Theory) je američka humoristična serija (popularno sitcom) čiji su autori Chuck Lorre i Bill Prady (obojica su ujedno i izvršni producenti), a koja je sa svojim prikazivanjem započela 24. rujna 2007. godine na američkoj televizijskoj mreži CBS.

Radnja serije smještena je u Pasadeni (država Kalifornija), a glavni likovi su dvojica genijalaca (eksperimentalni fizičar Leonard Hofstadter i teoretičar fizike Sheldon Cooper), njihova susjeda (konobarica s glumačkim aspiracijama Penny) te dvojica Leonardovih i Sheldonovih prijatelja i kolega (Howard i Rajesh). U kasnijim sezonama, još su se tri lika profilirala u glavnu glumačku postavu: Leslie Winkle (Leonardova, Sheldonova i Rajeshova kolegica s posla), Bernadette (studentica mikrobiologije, ujedno i Pennyjina kolegica konobarica) i Amy Farrah Fowler (Sheldonova prijateljica).

Leonard Hofstadter (Johnny Galecki) - Leonard je eksperimentalni fizičar čiji kvocijent inteligencije doseže 173, a koji je doktorirao s 24 godine. On je centralni lik serije koji svoj stan dijeli s kolegom i prijateljem Sheldonom Cooperom. Tijekom prve tri sezone scenaristi su se poigravali s romansom između njega i susjede Penny; njihove neriješene seksualne tenzije glavna su okosnica kompletne serije, a u jednom trenutku nalazili su se u kratkoj, intimnoj vezi.

Sheldon Cooper (Jim Parsons) - Sheldon dolazi iz istočnog Teksasa, dijete genij koji je s 11 godina (nakon petog razreda osnovne škole) započeo studirati. Vlasnik je dva doktorata, a kvocijent inteligencije mu je zastrašujućih 187. Unatoč tome Sheldon ima velikih problema s razumijevanjem ironije, sarkazma i humora općenito. Upravo ove karakteristike glavni su izvor humora njegovog lika, ali i centralna radnja većine dosadašnjih epzioda. Sheldon dijeli stan s kolegom i prijateljem Leonardom Hofstadterom, a posebno je zanimljiv njegov odnos s Penny.

Penny (Kaley Cuoco) - atraktivna plavuša, rođena i odrasla u državi Nebraski koja živi u stanu odmah preko puta Sheldona i Leonarda. Iako za život zarađuje kao konobarica, Penny ima glumačke aspiracije pa gotovo konstantno ide na audicije koje su se za sada pokazale neuspješnim.

Howard Wolowitz (Simon Helberg) - je aeronautički inženjer, Židov koji živi s majkom (koju u seriji nikad ne vidimo, već samo čujemo). Za razliku od svojih prijatelja i kolega, Howard nema doktorat, ali taj nedostatak brani teorijom da stvari koje on dizajnira zbilja postoje i lansiraju se u svemir dok se njegovi prijatelji bave isključivo teorijskim radom. Ipak, njegov najveći trademark predstavljaju nevjerojatno neuspješni uleti djevojkama (od kojih se i sama Penny ponekad zgražava). Do sada je pokazao limitirani uspjeh u istome.

Rajesh Koothrappali (Kunal Nayyar) - Rajesh, podrijetlom iz New Delhija (država Indija), radi kao astrofizičar. Među ženama izrazito je sramežljiv što dovodi do njegove nemogućnosti komunikacije s istima osim ako nije pod utjecajem alkohola. Unatoč tome, a za razliku od svog najboljeg prijatelja Howarda, Raj je do sada imao puno više sreće s djevojkama. Njegove roditelje, Dr. i gđu V.M. Koothrappali, vidimo samo preko web kamere u određenim epizodama. Njegova sestra Priya bila je u vezi sa Leonardom.