JAVOR MLIJEČ

Carstvo: Plantae

Red: Sapindales

Porodica: Sapindaceae

Rod: Acer

Vrsta: Acer platanoides

Narodna imena: norveški javor, mlječika, mlečec, mlječak

KARAKTERISTIKE:

-Javor mliječ (Acer platanoides L.) je listopadno stablo iz porodice sapindovki (Sapindaceae). Stablo je uspravno, vitko, naraste do 20 metara visine. Krošnja je gusta, jajasto zaobljena, na prostranom prostoru okruglasta. Korijenov sustav ima dobro razvijene bočne žile koje su pliće ali široke. Deblo je promjera veće od 1 m. Kora je debela oko 1 cm, u početku smeđesiva i glatka, kasnije tamnosmeđa te uzdužno i poprečno plitko izbrazdana, ne ljušti se. Mladi izboji su goli, u početku zelenkastosmeđi, kasnije smećkastosivi, prekriveni svijetlosmeđim lenticelama. Pupovi su sitni, ušiljeni, crvenosmeđi, sjajni, na rubu ljusaka sitno dlakavi, vršni pupovi su znatno veći od postranih koji su uži, prilegli uz granu i smješteni unakrsno nasuprotno. Listovi su nasuprotni, jednostavni, veliki 10-25 cm, nalaze se na tankim, crvenkastim peteljkama dugima 5-20 cm. Sastavljeni su od plojke razdijeljene na 3-7 krpastih režnjeva nazubljenog ruba i ušiljenih vrhova, srcaste osnove, goli su, na licu svijetlozeleni, naličje je svjetlije, u pazušcima žila kratko, svijetlosmeđe dlakavo, u jesen prije opadanja poprime zlatnožutu ili crvenkastu boju. Cvjetovi su jednodomni, jednospolni ili katkad dvospolni, skupljeni u uspravne gronjaste cvatove. Žućkastozelenkasti su, promjera oko 8 mm, građeni od pet listića čaške i vjenčića a nalaze se na drškama dugim 1-2 cm. Prašnika ima najčešće 8, kraći su od latica, tučak je jedan s nadraslom plodnicom i dva vrata. Cvatu prije listanja u travnju i svibnju. Plodovi su jednosjemeni, okriljeni oraščići dugi 4-7 cm, po dvije perutke spojene su pod tupih kutom, dozrijevaju u rujnu i listopadu. Sjemenka je na poprečnom presjeku plosnata. Peteljke listova, lisne nervature i mlade grančice sadrže mliječni sok. Medonosna je biljka, najmedonosnija od svih javora. Prinos je oko 200 kg meda na 1 ha čistog zasada.

Stanište

Prirodno je rasprostranjen u većem središnjem dijelu Europe, od Francuske na zapadu, sve do zapadne i jugozapadne Azije. Raste pojedinačno ili u malim skupinama na vlažnim, rahlim, bogatim bazičnim, vapnenastim tlima listopadnih šuma, u nizinskom i brdskom području. Sadi se kao ukrasna biljka u parkovima i nasadima zbog guste krošnje. Razmnožava se sjemenom i vegetativno cijepljenjem (ukrasni kultivari). Otporan je na gradska onečišćenja i na hladne temperature. Dobre je izbojne snage iz panja. Životni vijek mu je do 150 godina.  

UPOTREBA: 

Krajem zime se za vrijeme toplih dana može iz drva sakupiti sok. Sok sadrži 1,1-3,5% saharoze i tragove vanilina a može se koristiti za proizvodnju šećera. Drvo je lijepe teksture, lako se polira, nalazi primjenu u stolarstvu te služi za izradu muzičkih instrumenata poput klavira.  

IZVOR: plantea.com.hr

SITNOLISNA LIPA

Najnoviji komentari

Nema komentara za prikaz.

Naša škola zgrada je stara

U njoj su rasla mnoga srca mlada

Ljubavi i pjesme ovdje uvijek ima

Zagrljaje pružamo svima

Znanje i iskustvo ovdje stvaramo

Nikada se  ni malo ne umaramo

Pravi ljudi ovdje ćemo postati

Učitelji u srcu će nam ostati

Bilogorom našom vika se čuje

Osmjeh naših đaka šumama odjekuje

Djetinjstva su ovdje stvarno pravi raj

Osnovna škola Vel′ko Trojstvo u svemu je naj

Vrijedne ruke zadruga je naša

Bilogorski vijenac pun je pravih sportaša

Natjecanja mnoga osvajamo mi

Kreativni i složni tu smo uvijek svi

Tekst.Ivana Dolovski, dipl.uč

Glazba: Tomislav Vrabac,prof.

/*** Collapse the mobile menu - WPress Doctor ****/ Skip to content