Produženi boravak jedan je od modela kojim se mogu kvalitetno i sustavno riješiti problemi zbrinjavanja djeteta mlađe školske dobi koje je prije redovne nastave samo i bez nadzora roditelja. Nova uloga škole na ovakav način je maksimalno i racionalno iskorištena jer pruža nebrojene mogućnosti djelovanja u svrhu razvoja i rasta svakog djeteta u kvalitetnu osobu korisnu svojoj obitelji i zajednici.
SPECIFIČNI CILJEVI
- potpun i harmoničan razvoj djeteta
- važnost isticanje individualnih različitosti
- fokusiranje na učenje
- izmjena mnogobrojnih pristupa učenju
- učenika se nastoji osposobiti za samostalno učenje
- osvijestiti važnost učenja temeljenog na okruženju
- pismenost (jezična i matematička)
- partnerstvo u obrazovanju
- briga o djeci s posebnim potrebama
- olakšavanje prijelaza iz nižih u više razrede osnovne škole
- uloga rada u produženom boravku u postavljenju uzorka za cjeloživotno učenje
KLJUČNA PODRUČJA RAZVOJA
- harmoničan razvoj tijela i duha
- lakoća procesa socijalizacije i komunikacije
- utemeljenje osnova jezične komunikacije
- utemeljenje osnova matematičke i logičke pismenosti
- kulturno-umjetničko područje rada
- igre, šport i rekreacija
- aktivnosti prema odabiru škole
NAČINI ORGANIZACIJE I OBLICI RADA
- kurikularni pristup
- integrirano učenje i poučavanje
- timsko i suradničko učenje
- istraživačka nastava
- projektna nastava
- učenje kroz igru, praksu, učenje za život
- izvanučionička i terenska nastava
- izvannastavne aktivnosti
ODGOJNI PREDMETI U PRODUŽENOM BORAVKU
Satovi odgojnih predmeta često se koriste kako bi se u skupinama ostvarila veća povezanost i suradnja. Tom se prilikom djeca bolje socijaliziraju što u kasnijem radu dolazi do izražaja.
Djeca u produženom boravku na različite načine pokazuju svoju kreativnost i sklonost izražavanja raznovrsnim likovnim tehnikama. Stoga će se ove godine u radu, u produženom boravku, koristiti olovka, drvene bojice, flomasteri, vodene boje, plastelin, kolaž papir, kao i različite kombinacije navedenih tehnika.
Kako bi dječja kreativnost još više došla do izražaja, u radu će se koristiti ambalaža i drugi materijali koji se uz pomoć mašte i spretnosti mogu vrlo lijepo oblikovati i preraditi. Time se utječe na stalan razvoj ekološke svijesti kod djece.
U produženom će boravku učenici tijekom školske godine, uz ponavljanje pjesmica koje uče na satovima glazbene kulture, naučiti i niz novih pjesmica, razvijati osjećaj za ritam, naučiti početne plesne korake…
Da bi učenici u produženom boravku razvili svoje motoričke sposobnosti, koordinaciju pokreta i brzinu, dio će vremena provoditi na školskom igralištu gdje će se navedeno razvijati u organiziranim oblicima tjelesne aktivnosti. Tome će pridonijeti i povremene tematske šetnje, izleti…
Treba naglasiti i kako će posebna pozornost biti posvećena korelaciji s drugim nastavnim predmetima i razrednim učiteljicama, što je i specifičnost rada u produženom boravku. Tijekom školske godine posebnim će aktivnostima biti obilježeni svi značajniji datumi i blagdani.
Produženi boravak pohađa 27 učenika. U produženom boravku radi učiteljica Monika Đurasek, mag. primarnog obrazovanja.

Pročitajte još…
DAN PLANETA ZEMLJE
Dana planeta Zemlje, obilježava se 22.4. Tim povodom učenici razredne nastave naših škola proveli su razne edukativne i ekološke aktivnosti s ciljem podizanja ekološke svijesti od najranije dobi. Istraživali su, slikali, pisali poruke, sastavljali pjesme, izrađivali...
MEĐUŠKOLSKI KNJIŽEVNI KVIZ
Međuškolski književni kviz za učenike petih razreda Bjelovarsko-bilogorske županije održan je 04. travnja 2025. godine. Domaćin ovog natjecanja bila je Osnovna škola Vladimir Nazor, Daruvar. Na kvizu je sudjelovalo ukupno petnaest ekipa iz različitih osnovnih škola, a...
ŽUPANIJSKO NATJECANJE IZ TEHNIČKE KULTURE
U srijedu, 2.4.2025. godine održano je županijsko natjecanje iz tehničke kulture u OŠ Vladimira Nazora u Daruvaru. Naši učenici osvojili su sljedeća mjesta po kategorijama, a mentor im je učitelj Domagoj Bobovec. - Maketarstvo i modelarstvo: Matej Pal (5.b), 13....