ovdje možete glasati za

NAJ

nastavnika/nastavnicu

u 2017./2018. školskoj godini

ANKETA se otvara klikom na sliku

« Srpanj 2018 »

11.07.2018. 07:56
11. srpnja - Svjetski dan stanovništva
Svjetski dan stanovništva slavi se svake godine 11. srpnja, s ciljem podizanja svijesti o globalnim pitanjima stanovništva. Ujedinjeni narodi proglasili su 11. srpnja 1989. godine Svjetskim danom stanovništva (dan kad je ukupna svjetska populacija dosegla razinu od pet milijardi ljudi) kako bi se ukazalo na hitnost i važnost populacijskih pitanja u kontekstu općih razvojnih planova i programa te na potrebu pronalaženja rješenja na ta pitanja.

21.06.2018. 08:59
21. lipnja - Prvi dan ljeta
Ljeto je jedno od četiri godišnja doba i najtoplije je od njih. Na sjevernoj polutki traje otprilike od 20. lipnja do 23. rujna. Na južnoj polutki traje od oko 20. prosinca do oko 21. ožujka. Po konvenciji ljeto na sjevernoj Zemljinoj polutki traje dio lipnja, cijeli srpanj, kolovoz i dio rujna, a na južnoj Zemljinoj polutki dio prosinca, cijeli siječanj, veljača i dio ožujka.

21.06.2018. 08:57
21. lipnja - Svjetski dan glazbe
U mnogim zemljama svijeta, 21. lipnja obilježava se kao Svjetski dan glazbe, odnosno Fete de la Musique. Toga dana glazbenici amateri, ali i profesionalci, besplatno nastupaju na javnim gradskim površinama podsjećajući na važnost glazbe u svakodnevnome životu.

18.07.2018. 12:28
Svečano potpisan Ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava za strateški projekt Hrvatski znanstveni i obrazovni oblak (HR-ZOO)
U srijedu, 18. srpnja 2018. godine u Ministarstvu znanosti i obrazovanja potpisan je Ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava za strateški projekt „Hrvatski znanstveni i obrazovni oblak (HR-ZOO)", referentnog broja KK.01.1.1.08.0001, u okviru „Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014. -2020."

02.07.2018. 10:31
Ministarstvo znanosti i obrazovanja, CARNET i UNESCO surađuju u pripremi Strategije digitalne zrelosti škola
U sklopu provedbe projekta „e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola (pilot projekt)“ u Zagrebu se, od 2. do 4. srpnja 2018. godine, održava posljednja radionica Povjerenstva za izradu Strategije digitalne zrelosti škola. Radionicu organizira Hrvatska akademska i istraživačka mreža - CARNET kao nositelj pilot projekta e-Škole, u suradnji s Ministarstvom znanosti i obrazovanja te stručnjacima iz UNESCO-a.

02.07.2018. 09:43
Webinar: Život Engleskog jezika u Školi za život
Ministarstvo znanosti i obrazovanja, u suradnji s Hrvatskom akademskom i istraživačkom mrežom - CARNET i i Hrvatskim udruženjem profesora engleskog, organizira webinar pod nazivom Život Engleskog jezika u Školi za Život. Webinar će se održati u ponedjeljak, 9. srpnja 2018. godine od 20 do 21 sat.

Korisni savjeti.....
Akne
Autor: Sanja Husnjak, 26. 10. 2011.

Postoji jedno razdoblje u razvoju naše djece koje smo svi mi prošli i u kojem doživljavamo mnoge promjene bilo one fizičkog odnosno psihičkog karaktera. To razdoblje naziva se pubertet. U tom razdoblju razvoja čovjeka dolazi do mnogih fizičkih promjena. Jedna od tih fizičkih promjena, koja može utjecati i na psihički karakter su akne.

Sa početkom puberteta dolazi do promjena u hormonalnom sistemu. I koža je izložena procesima promjena koje mogu trajati i do 25. godine života. Žlijezde lojnice produciraju veće količine sluzi nego inače, prije svega na licu, na leđima, ramenima i vratu. Koža se sjaji i postaje „nečista“.

Kod pubertetlija dolazi u najvećem broju slučajeva do smetnje u radu žlijezda, tj. do takozvane Akne vulgeris: Akne comedenica (uglavnom mitiseri), Akne papulopustulosa (mitiseri i upaljene bubuljice) i Akne conglobata (abscesi, rane i sl.).

U slučaju pojavljivanja akni je obavezno dobiti odgovarajuću terapiju od liječnika za kožne bolesti, kao i redovno njegovati kožu s polja i iznutra da bi se spriječile posljedice kao što su trajni ožiljci.
Muški hormoni, androgeni, mogu dovesti do začepljenja krajeva žlijezda lojnica. Loj se skuplja i na koži su vidljivi mitiseri. Ukoliko je kraj žlijezde otvoren, crni ili bijeli isušeni loj se može istisnuti.
Ukoliko je izlaz zatvoren, bakterije koje se hrane lojem i mastima, imaju mogućnost da se razmnožavaju. Dolazi do upale i bubuljica tj. kesica puna bakterija i loja postaje vidljiva.
Ukoliko se bubuljica neprofesionalno istisne, njen sastav istekne u susjedno tkivo i upala se širi.
Što se infekcija više širi bez odgovarajuće terapije, što se više neprofesionalno istiskuju bubuljice, sve je veći rizik nastajanja ožiljaka.

Terapija akni je prvenstveno stvar liječnika za kožne bolesti koji na osnovu jačine akne prepisuje odgovarajuću terapiju koja može biti lokalna (kreme, gelovi, losioni) ili dodatno i tablete (antibiotici, vitamin A, hormoni).

Najveći broj mladih sa aknama imaju masnu kožu. Koža se zato mora jedan do dva puta dnevno čistiti najbolje pH neutralnim gelom za čišćenje koji u sebi nema sapun i ne masti kožu. Redovno (1-3 puta tjedno) raditi piling.

Savjeti:

• jedan ručnik koristiti samo za lice i redovno ga mijenjati (najblolje svaki dan),
  • lice redovno čistiti, ne trljati ručnikom, nego natapkati,
  • ne dirati bubuljice, pogotovo ne prljavim rukama,
  • pasta za zube ne dezinficira, nego samo još više začepi pore,
  • provoditi puno vremena na čistom zraku,

Izvor: http://www.zdravlje.at; http://www.mojedijete.com