« Prosinac 2017 »

11.12.2017. 12:19
11. prosinca - Svjetski dan UNICEF-a
Generalna skupština Ujedinjenih naroda, 11. prosinca 1946. godine osnovala je organizaciju za pomoć djeci – UNICEF (United Nations Children's Fund). Nastao je s ciljem pružanja pomoći djeci poslijeratne Europe. Danas je najveći dio napora UNICEF-a je usmjeren na djecu u zemljama u razvoju.

11.12.2017. 10:57
11. prosinca - Međunarodni dan planina
Međunarodni dan planina obilježava se od 2003. godine s ciljem upoznavanja šire javnosti s planinskim područjima, njihovim vrijednostima i problemima. Ovogodišnji Međunarodni dan planina posvećen je planinama i šumama. Cilj mu je povećati svijest javnosti o važnosti planinskih šuma te uloge koju one imaju kao i njihovog utjecaja na mjere prilagođavanja klimatskim promjenama.

06.12.2017. 08:40
6. prosinca - Blagdan svetog Nikole
U katoličkom svijetu, ali i općenito u tzv. zapadnoj kulturi 6. prosinca slavi se Sveti Nikola. Djeca ga najčešće povezuju s darovima koje dobra djeca pronalaze u svojim čizmicama, a poznaju i Krampusa koji donosi šibe za zločestu djecu. No, tko je zapravo bio Sveti Nikola i od kuda dolazi legenda o darivanju djece?

15.12.2017. 10:14
Dovršena izrada svih 240 scenarija poučavanja
Objavom preostalih 70 scenarija za STEM predmete, Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNet u suradnji s projektnim partnerima dovršila je izradu svih 240 scenarija poučavanja koji su razvijani u sklopu pilot projekta "e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola".

13.12.2017. 15:16
Webinar: SEN pupils in my class – There’s always one more question to be asked
U srijedu, 20. prosinca 2017. godine od 20 do 21 sat Hrvatsko udruženje profesora engleskog jezika u suradnji s CARNetom održat će webinar pod nazivom SEN pupils in my class – There’s always one more question to be asked.

04.12.2017. 10:31
CARNet domaćin međunarodnog partnerskog sastanka projekta CRISS
U siječnju 2017. godine Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNet priključila se međunarodnom projektu CRISS (Demonstration of a scalable and cost-effective cloud-based digital learning infrastructure through the Certification of digital competences in primary and secondary schools) koji se provodi u okviru programa Europske unije Obzor 2020.

Korisni savjeti.....
Akne
Autor: Sanja Husnjak, 26. 10. 2011.

Postoji jedno razdoblje u razvoju naše djece koje smo svi mi prošli i u kojem doživljavamo mnoge promjene bilo one fizičkog odnosno psihičkog karaktera. To razdoblje naziva se pubertet. U tom razdoblju razvoja čovjeka dolazi do mnogih fizičkih promjena. Jedna od tih fizičkih promjena, koja može utjecati i na psihički karakter su akne.

Sa početkom puberteta dolazi do promjena u hormonalnom sistemu. I koža je izložena procesima promjena koje mogu trajati i do 25. godine života. Žlijezde lojnice produciraju veće količine sluzi nego inače, prije svega na licu, na leđima, ramenima i vratu. Koža se sjaji i postaje „nečista“.

Kod pubertetlija dolazi u najvećem broju slučajeva do smetnje u radu žlijezda, tj. do takozvane Akne vulgeris: Akne comedenica (uglavnom mitiseri), Akne papulopustulosa (mitiseri i upaljene bubuljice) i Akne conglobata (abscesi, rane i sl.).

U slučaju pojavljivanja akni je obavezno dobiti odgovarajuću terapiju od liječnika za kožne bolesti, kao i redovno njegovati kožu s polja i iznutra da bi se spriječile posljedice kao što su trajni ožiljci.
Muški hormoni, androgeni, mogu dovesti do začepljenja krajeva žlijezda lojnica. Loj se skuplja i na koži su vidljivi mitiseri. Ukoliko je kraj žlijezde otvoren, crni ili bijeli isušeni loj se može istisnuti.
Ukoliko je izlaz zatvoren, bakterije koje se hrane lojem i mastima, imaju mogućnost da se razmnožavaju. Dolazi do upale i bubuljica tj. kesica puna bakterija i loja postaje vidljiva.
Ukoliko se bubuljica neprofesionalno istisne, njen sastav istekne u susjedno tkivo i upala se širi.
Što se infekcija više širi bez odgovarajuće terapije, što se više neprofesionalno istiskuju bubuljice, sve je veći rizik nastajanja ožiljaka.

Terapija akni je prvenstveno stvar liječnika za kožne bolesti koji na osnovu jačine akne prepisuje odgovarajuću terapiju koja može biti lokalna (kreme, gelovi, losioni) ili dodatno i tablete (antibiotici, vitamin A, hormoni).

Najveći broj mladih sa aknama imaju masnu kožu. Koža se zato mora jedan do dva puta dnevno čistiti najbolje pH neutralnim gelom za čišćenje koji u sebi nema sapun i ne masti kožu. Redovno (1-3 puta tjedno) raditi piling.

Savjeti:

• jedan ručnik koristiti samo za lice i redovno ga mijenjati (najblolje svaki dan),
  • lice redovno čistiti, ne trljati ručnikom, nego natapkati,
  • ne dirati bubuljice, pogotovo ne prljavim rukama,
  • pasta za zube ne dezinficira, nego samo još više začepi pore,
  • provoditi puno vremena na čistom zraku,

Izvor: http://www.zdravlje.at; http://www.mojedijete.com