« Rujan 2017 »

Ukupno: 2220201

21.09.2017. 08:51
21. rujna - Međunarodni dan mira
Diljem svijeta 21. rujna se obilježava Međunarodni dan mira. Rezolucijom UN-a iz 2001. godine 21. rujna određen je danom nenasilja i prekida neprijateljstava na globalnoj razini. Međunarodni dan mira utemeljila je Opća skupština UN još 1981. u cilju obilježavanja i jačanja ideala mira među svim narodima i državama, namijenivši za njegovo obilježavanje treći utorak u rujnu.

21.09.2017. 08:48
21. rujna - Dan sadnje drveta
Dan sadnje drveta iniciran je u Finskoj 2004. godine a povezan je s osvješćivanjem javnosti javnosti o klimatskim promjenama i različitim ekosustavima na Zemlji. Sadnjom drveta pomažemo našem planetu. Dan sadnje drveta jedna je od najpoznatijih aktivnosti ENO programa.

16.09.2017. 08:45
16. do 22. rujna - Europski tjedan kretanja
Svake godine, počevši od 2002., Europski tjedan mobilnosti (European Mobility Week) se organizira od 16. do 22. rujna i posvećen je održivom kretanju / mobilnosti.

25.09.2017. 14:29
CARNet pokrenuo novu uslugu - sys.monitor
Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNet pokrenula je novu uslugu pod nazivom sys.monitor namijenjenu imenovanim CARNet sistem inženjerima.

25.09.2017. 09:39
Učitelji uključeni u projekt ATS2020 prezentirali svoja postignuća
U petak, 22. rujna 2017. godine u Zagrebu održana je prezentacija rezultata pokusne primjene modela projekta ATS2020 ( Assesment of Transversal Skills 2020 ).

22.09.2017. 09:29
Webinar: The Complete Beginner’s Guide to Interactive Student Notebooks
U četvrtak, 28. rujna 2017. godine od 19 do 20 sati Hrvatsko udruženje profesora engleskog u suradnji s CARNetom održat će webinar pod nazivom The Complete Beginner’s Guide to Interactive Student Notebooks. Webinar je prvenstveno namijenjen učiteljima i nastavnicima engleskog jezika, ali i učiteljima i nastavnicima drugih predmeta koji bi htjeli promijeniti praksu korištenja uobičajenih bilježnica u svojoj nastavi.

Korisni savjeti.....
Akne
Autor: Sanja Husnjak, 26. 10. 2011.

Postoji jedno razdoblje u razvoju naše djece koje smo svi mi prošli i u kojem doživljavamo mnoge promjene bilo one fizičkog odnosno psihičkog karaktera. To razdoblje naziva se pubertet. U tom razdoblju razvoja čovjeka dolazi do mnogih fizičkih promjena. Jedna od tih fizičkih promjena, koja može utjecati i na psihički karakter su akne.

Sa početkom puberteta dolazi do promjena u hormonalnom sistemu. I koža je izložena procesima promjena koje mogu trajati i do 25. godine života. Žlijezde lojnice produciraju veće količine sluzi nego inače, prije svega na licu, na leđima, ramenima i vratu. Koža se sjaji i postaje „nečista“.

Kod pubertetlija dolazi u najvećem broju slučajeva do smetnje u radu žlijezda, tj. do takozvane Akne vulgeris: Akne comedenica (uglavnom mitiseri), Akne papulopustulosa (mitiseri i upaljene bubuljice) i Akne conglobata (abscesi, rane i sl.).

U slučaju pojavljivanja akni je obavezno dobiti odgovarajuću terapiju od liječnika za kožne bolesti, kao i redovno njegovati kožu s polja i iznutra da bi se spriječile posljedice kao što su trajni ožiljci.
Muški hormoni, androgeni, mogu dovesti do začepljenja krajeva žlijezda lojnica. Loj se skuplja i na koži su vidljivi mitiseri. Ukoliko je kraj žlijezde otvoren, crni ili bijeli isušeni loj se može istisnuti.
Ukoliko je izlaz zatvoren, bakterije koje se hrane lojem i mastima, imaju mogućnost da se razmnožavaju. Dolazi do upale i bubuljica tj. kesica puna bakterija i loja postaje vidljiva.
Ukoliko se bubuljica neprofesionalno istisne, njen sastav istekne u susjedno tkivo i upala se širi.
Što se infekcija više širi bez odgovarajuće terapije, što se više neprofesionalno istiskuju bubuljice, sve je veći rizik nastajanja ožiljaka.

Terapija akni je prvenstveno stvar liječnika za kožne bolesti koji na osnovu jačine akne prepisuje odgovarajuću terapiju koja može biti lokalna (kreme, gelovi, losioni) ili dodatno i tablete (antibiotici, vitamin A, hormoni).

Najveći broj mladih sa aknama imaju masnu kožu. Koža se zato mora jedan do dva puta dnevno čistiti najbolje pH neutralnim gelom za čišćenje koji u sebi nema sapun i ne masti kožu. Redovno (1-3 puta tjedno) raditi piling.

Savjeti:

• jedan ručnik koristiti samo za lice i redovno ga mijenjati (najblolje svaki dan),
  • lice redovno čistiti, ne trljati ručnikom, nego natapkati,
  • ne dirati bubuljice, pogotovo ne prljavim rukama,
  • pasta za zube ne dezinficira, nego samo još više začepi pore,
  • provoditi puno vremena na čistom zraku,

Izvor: http://www.zdravlje.at; http://www.mojedijete.com