« Listopad 2018 »

18.10.2018. 08:50
18. listopada - Europski dan suzbijanja trgovanja ljudima
Trgovina ljudima je ropstvo modernog doba čije su žrtve najčešće žene i djeca koji se seksualno iskorištavaju i tjeraju na prisilni rad. Procjenjuje se da u Europi godišnje nekoliko stotina tisuća ljudi postanu žrtvama trgovine ljudima.

16.10.2018. 14:06
16. listopada - Svjetski dan hrane
Svjetski dan hrane obilježava se 16. listopada, na dan kada je 1945. godine osnovan “Food and Agriculture Organization” (FAO), ogranak Ujedinjenih naroda koji se bavi hranom i razvojem agrikulture u svijetu. Otkako postoji, FAO se bavi problematikom nedostupnosti hrane, s posebnom pažnjom na zemlje u razvoju.

15.10.2018. 09:50
15. listopada - Međunarodni dan bijelog štapa
Međunarodni dan bijelog štapa obilježava se 15. listopada. U Hrvatskoj se s obilježavanjem počelo 1996. godine pa se tako Hrvatska priključila mnogobrojnim zemljama u kojima je Međunarodni dan bijelog štapa prerastao u Međunarodni dan slijepih kojom se prilikom najšira javnost upoznaje s problematikom slijepih osoba.

24.09.2018. 14:45
Objavljen preliminarni program 20. CARNET-ove korisničke konferencije CUC 2018
Objavljen je preliminarni program 20. CARNET-ove korisničke konferencije CUC 2018 koja će se pod nazivom “CUC20: mreža ideja” održati od 21. do 23. studenoga 2018. godine u Konvencijskom centru Šibenik.

19.09.2018. 14:56
U okviru CECIIS-a održan Dan e-Škola
Na Fakultetu organizacije i informatike u Varaždinu započela je trodnevna znanstvena konferencija posvećena informacijskim i inteligentnim sustavima - CECIIS 2018.

29.08.2018. 10:24
Webinar za učenike i roditelje: analitike učenja u e-Školama
Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNET organizira webinar na temu sustava za analitike učenja koji je osmišljen u okviru pilot projekta „e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola“.

Korisni savjeti.....
Akne
Autor: Sanja Husnjak, 26. 10. 2011.

Postoji jedno razdoblje u razvoju naše djece koje smo svi mi prošli i u kojem doživljavamo mnoge promjene bilo one fizičkog odnosno psihičkog karaktera. To razdoblje naziva se pubertet. U tom razdoblju razvoja čovjeka dolazi do mnogih fizičkih promjena. Jedna od tih fizičkih promjena, koja može utjecati i na psihički karakter su akne.

Sa početkom puberteta dolazi do promjena u hormonalnom sistemu. I koža je izložena procesima promjena koje mogu trajati i do 25. godine života. Žlijezde lojnice produciraju veće količine sluzi nego inače, prije svega na licu, na leđima, ramenima i vratu. Koža se sjaji i postaje „nečista“.

Kod pubertetlija dolazi u najvećem broju slučajeva do smetnje u radu žlijezda, tj. do takozvane Akne vulgeris: Akne comedenica (uglavnom mitiseri), Akne papulopustulosa (mitiseri i upaljene bubuljice) i Akne conglobata (abscesi, rane i sl.).

U slučaju pojavljivanja akni je obavezno dobiti odgovarajuću terapiju od liječnika za kožne bolesti, kao i redovno njegovati kožu s polja i iznutra da bi se spriječile posljedice kao što su trajni ožiljci.
Muški hormoni, androgeni, mogu dovesti do začepljenja krajeva žlijezda lojnica. Loj se skuplja i na koži su vidljivi mitiseri. Ukoliko je kraj žlijezde otvoren, crni ili bijeli isušeni loj se može istisnuti.
Ukoliko je izlaz zatvoren, bakterije koje se hrane lojem i mastima, imaju mogućnost da se razmnožavaju. Dolazi do upale i bubuljica tj. kesica puna bakterija i loja postaje vidljiva.
Ukoliko se bubuljica neprofesionalno istisne, njen sastav istekne u susjedno tkivo i upala se širi.
Što se infekcija više širi bez odgovarajuće terapije, što se više neprofesionalno istiskuju bubuljice, sve je veći rizik nastajanja ožiljaka.

Terapija akni je prvenstveno stvar liječnika za kožne bolesti koji na osnovu jačine akne prepisuje odgovarajuću terapiju koja može biti lokalna (kreme, gelovi, losioni) ili dodatno i tablete (antibiotici, vitamin A, hormoni).

Najveći broj mladih sa aknama imaju masnu kožu. Koža se zato mora jedan do dva puta dnevno čistiti najbolje pH neutralnim gelom za čišćenje koji u sebi nema sapun i ne masti kožu. Redovno (1-3 puta tjedno) raditi piling.

Savjeti:

• jedan ručnik koristiti samo za lice i redovno ga mijenjati (najblolje svaki dan),
  • lice redovno čistiti, ne trljati ručnikom, nego natapkati,
  • ne dirati bubuljice, pogotovo ne prljavim rukama,
  • pasta za zube ne dezinficira, nego samo još više začepi pore,
  • provoditi puno vremena na čistom zraku,

Izvor: http://www.zdravlje.at; http://www.mojedijete.com