« Listopad 2018 »

18.10.2018. 08:50
18. listopada - Europski dan suzbijanja trgovanja ljudima
Trgovina ljudima je ropstvo modernog doba čije su žrtve najčešće žene i djeca koji se seksualno iskorištavaju i tjeraju na prisilni rad. Procjenjuje se da u Europi godišnje nekoliko stotina tisuća ljudi postanu žrtvama trgovine ljudima.

16.10.2018. 14:06
16. listopada - Svjetski dan hrane
Svjetski dan hrane obilježava se 16. listopada, na dan kada je 1945. godine osnovan “Food and Agriculture Organization” (FAO), ogranak Ujedinjenih naroda koji se bavi hranom i razvojem agrikulture u svijetu. Otkako postoji, FAO se bavi problematikom nedostupnosti hrane, s posebnom pažnjom na zemlje u razvoju.

15.10.2018. 09:50
15. listopada - Međunarodni dan bijelog štapa
Međunarodni dan bijelog štapa obilježava se 15. listopada. U Hrvatskoj se s obilježavanjem počelo 1996. godine pa se tako Hrvatska priključila mnogobrojnim zemljama u kojima je Međunarodni dan bijelog štapa prerastao u Međunarodni dan slijepih kojom se prilikom najšira javnost upoznaje s problematikom slijepih osoba.

24.09.2018. 14:45
Objavljen preliminarni program 20. CARNET-ove korisničke konferencije CUC 2018
Objavljen je preliminarni program 20. CARNET-ove korisničke konferencije CUC 2018 koja će se pod nazivom “CUC20: mreža ideja” održati od 21. do 23. studenoga 2018. godine u Konvencijskom centru Šibenik.

19.09.2018. 14:56
U okviru CECIIS-a održan Dan e-Škola
Na Fakultetu organizacije i informatike u Varaždinu započela je trodnevna znanstvena konferencija posvećena informacijskim i inteligentnim sustavima - CECIIS 2018.

29.08.2018. 10:24
Webinar za učenike i roditelje: analitike učenja u e-Školama
Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNET organizira webinar na temu sustava za analitike učenja koji je osmišljen u okviru pilot projekta „e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola“.

Korisni savjeti.....
Kako učiti?
Autor: Sanja Husnjak, 9. 5. 2011.

Bliži se kraj školske godine, donosimo vam nekoliko savjeta kako se pripremiti za učenje!

Prvo izaberi mjesto za učenje na kojem se možeš dobro usredotočiti na gradivo. Prije učenja pripremi si sve što može zatrebati (knjige, papire, bilješke, olovke...). S mjesta za učenje ukloni sve što ti odvlači pažnju, ugasi glazbu i mobitel, ukloni sliku dečka ili djevojke. Pošto pažnju možeš držati usmjerenu najviše oko pola sata, radi kraće pauze. Po mogućnosti uči ujutro jer su tada tijelo i mozak su odmorni.

Odabrano gradivo koje moraš naučiti prvo prelistaj i pokušaj uočiti ključne riječi. Zatim sve temeljito pročitaj i sve što je važno zapiši u obliku bilježaka. Ako je gradivo teško za naučiti, napiši si sažetak, pročitaj ga i prepričaj. Tako napisan sažetak puno više vrijedi nego podvlačenje u udžbeniku. Pri tome ti je uključeno više osjetila, a što više osjetila koristiš pri učenju bolje pamtiš informacije. S prijateljima iz razreda oformi grupu za diskusiju i razglabajte o gradivu koje učite, jer se pri tome gradivo pamti oko 50%, dok pri samom čitanju tek oko 10%. Najviše se pamti pri poučavanju drugih, oko 90%, ali da bi poučavao druge moraš i ti prvo bar nešto znati.

Dobra organizacija je uvijek pola posla. Napravi si barem tjedni plan s rasporedom ispita i usmenih odgovora. Gradivo se pred ispit mora učiti nekoliko dana ranije. Učenje zadnji dan, a još pogotovo dugo u noć, ima suprotan učinak. Umjesto naučenoga, rezultat će biti samo neispavanost, a to uzrokuje sporiji rad mozga. Moraš si uvijek priuštiti dovoljno sna. To naravno ne znači da ideš spavati u 2 ujutro i ustaješ u podne radi ručka i odlaska u školu.

Izvor: http://public.carnet.hr/