« Prosinac 2017 »

11.12.2017. 12:19
11. prosinca - Svjetski dan UNICEF-a
Generalna skupština Ujedinjenih naroda, 11. prosinca 1946. godine osnovala je organizaciju za pomoć djeci – UNICEF (United Nations Children's Fund). Nastao je s ciljem pružanja pomoći djeci poslijeratne Europe. Danas je najveći dio napora UNICEF-a je usmjeren na djecu u zemljama u razvoju.

11.12.2017. 10:57
11. prosinca - Međunarodni dan planina
Međunarodni dan planina obilježava se od 2003. godine s ciljem upoznavanja šire javnosti s planinskim područjima, njihovim vrijednostima i problemima. Ovogodišnji Međunarodni dan planina posvećen je planinama i šumama. Cilj mu je povećati svijest javnosti o važnosti planinskih šuma te uloge koju one imaju kao i njihovog utjecaja na mjere prilagođavanja klimatskim promjenama.

06.12.2017. 08:40
6. prosinca - Blagdan svetog Nikole
U katoličkom svijetu, ali i općenito u tzv. zapadnoj kulturi 6. prosinca slavi se Sveti Nikola. Djeca ga najčešće povezuju s darovima koje dobra djeca pronalaze u svojim čizmicama, a poznaju i Krampusa koji donosi šibe za zločestu djecu. No, tko je zapravo bio Sveti Nikola i od kuda dolazi legenda o darivanju djece?

15.12.2017. 10:14
Dovršena izrada svih 240 scenarija poučavanja
Objavom preostalih 70 scenarija za STEM predmete, Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNet u suradnji s projektnim partnerima dovršila je izradu svih 240 scenarija poučavanja koji su razvijani u sklopu pilot projekta "e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola".

13.12.2017. 15:16
Webinar: SEN pupils in my class – There’s always one more question to be asked
U srijedu, 20. prosinca 2017. godine od 20 do 21 sat Hrvatsko udruženje profesora engleskog jezika u suradnji s CARNetom održat će webinar pod nazivom SEN pupils in my class – There’s always one more question to be asked.

04.12.2017. 10:31
CARNet domaćin međunarodnog partnerskog sastanka projekta CRISS
U siječnju 2017. godine Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNet priključila se međunarodnom projektu CRISS (Demonstration of a scalable and cost-effective cloud-based digital learning infrastructure through the Certification of digital competences in primary and secondary schools) koji se provodi u okviru programa Europske unije Obzor 2020.

Korisni savjeti.....
Kako učiti?
Autor: Sanja Husnjak, 9. 5. 2011.

Bliži se kraj školske godine, donosimo vam nekoliko savjeta kako se pripremiti za učenje!

Prvo izaberi mjesto za učenje na kojem se možeš dobro usredotočiti na gradivo. Prije učenja pripremi si sve što može zatrebati (knjige, papire, bilješke, olovke...). S mjesta za učenje ukloni sve što ti odvlači pažnju, ugasi glazbu i mobitel, ukloni sliku dečka ili djevojke. Pošto pažnju možeš držati usmjerenu najviše oko pola sata, radi kraće pauze. Po mogućnosti uči ujutro jer su tada tijelo i mozak su odmorni.

Odabrano gradivo koje moraš naučiti prvo prelistaj i pokušaj uočiti ključne riječi. Zatim sve temeljito pročitaj i sve što je važno zapiši u obliku bilježaka. Ako je gradivo teško za naučiti, napiši si sažetak, pročitaj ga i prepričaj. Tako napisan sažetak puno više vrijedi nego podvlačenje u udžbeniku. Pri tome ti je uključeno više osjetila, a što više osjetila koristiš pri učenju bolje pamtiš informacije. S prijateljima iz razreda oformi grupu za diskusiju i razglabajte o gradivu koje učite, jer se pri tome gradivo pamti oko 50%, dok pri samom čitanju tek oko 10%. Najviše se pamti pri poučavanju drugih, oko 90%, ali da bi poučavao druge moraš i ti prvo bar nešto znati.

Dobra organizacija je uvijek pola posla. Napravi si barem tjedni plan s rasporedom ispita i usmenih odgovora. Gradivo se pred ispit mora učiti nekoliko dana ranije. Učenje zadnji dan, a još pogotovo dugo u noć, ima suprotan učinak. Umjesto naučenoga, rezultat će biti samo neispavanost, a to uzrokuje sporiji rad mozga. Moraš si uvijek priuštiti dovoljno sna. To naravno ne znači da ideš spavati u 2 ujutro i ustaješ u podne radi ručka i odlaska u školu.

Izvor: http://public.carnet.hr/