« Prosinac 2018 »

11.12.2018. 09:52
11. prosinca - Svjetski dan UNICEF-a
Generalna skupština Ujedinjenih naroda, 11. prosinca 1946. godine osnovala je organizaciju za pomoć djeci – UNICEF (United Nations Children's Fund). Nastao je s ciljem pružanja pomoći djeci poslijeratne Europe. Danas je najveći dio napora UNICEF-a je usmjeren na djecu u zemljama u razvoju.

11.12.2018. 09:50
11. prosinca - Međunarodni dan planina
Međunarodni dan planina obilježava se od 2003. godine s ciljem upoznavanja šire javnosti s planinskim područjima, njihovim vrijednostima i problemima. Ovogodišnji Međunarodni dan planina posvećen je planinama i šumama. Cilj mu je povećati svijest javnosti o važnosti planinskih šuma te uloge koju one imaju kao i njihovog utjecaja na mjere prilagođavanja klimatskim promjenama.

10.12.2018. 14:04
10. prosinca - Dan ljudskih prava
Dan ljudskih prava obilježava se 10. prosinca, na dan kada je 1948. godine potpisana Univerzalna deklaracija o ljudskim pravima i po prvi puta u povijesti čovječanstva priznato pravo svih ljudi na “život, slobodu i sigurnost - bez ikakvih razlika”.

07.12.2018. 15:30
Održan Strateški forum o digitalnom sazrijevanju škola
U organizaciji Hrvatske akademske i istraživačke mreže – CARNET i Ministarstva znanosti i obrazovanja, održan je Strateški forum pod nazivom "Digitalno sazrijevanje škola". Na Forumu su uz pomoćnicu ministrice znanosti i obrazovanja, prof. Lidiju Kralj sudjelovali i Ádám Horváth iz mađarskog Centra za digitalnu pedagogiju i metodologiju i Borut Čampelj iz Ministarstva obrazovanja, znanosti i sporta u Sloveniji.

04.12.2018. 09:01
Najava: Strateški forum "Digitalno sazrijevanje škola"
Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNET u suradnji s Ministarstvom znanosti i obrazovanja organizira Strateški forum pod nazivom "Digitalno sazrijevanje škola", koji će se održati u srijedu, 5. prosinca 2018. godine s početkom u 15 sati u prostorijama Ministarstva znanosti i obrazovanja.

03.12.2018. 08:40
NATO vježba "Cyber Coalition 2018"
Hrvatska akademska i istraživačka mreža - CARNET sudjelovala je u jedanaestoj po redu NATO vježbi zaštite NATO i nacionalnih računalnih sustava pod nazivom "Cyber Coalition 2018".

Korisni savjeti.....
Kako učiti?
Autor: Sanja Husnjak, 9. 5. 2011.

Bliži se kraj školske godine, donosimo vam nekoliko savjeta kako se pripremiti za učenje!

Prvo izaberi mjesto za učenje na kojem se možeš dobro usredotočiti na gradivo. Prije učenja pripremi si sve što može zatrebati (knjige, papire, bilješke, olovke...). S mjesta za učenje ukloni sve što ti odvlači pažnju, ugasi glazbu i mobitel, ukloni sliku dečka ili djevojke. Pošto pažnju možeš držati usmjerenu najviše oko pola sata, radi kraće pauze. Po mogućnosti uči ujutro jer su tada tijelo i mozak su odmorni.

Odabrano gradivo koje moraš naučiti prvo prelistaj i pokušaj uočiti ključne riječi. Zatim sve temeljito pročitaj i sve što je važno zapiši u obliku bilježaka. Ako je gradivo teško za naučiti, napiši si sažetak, pročitaj ga i prepričaj. Tako napisan sažetak puno više vrijedi nego podvlačenje u udžbeniku. Pri tome ti je uključeno više osjetila, a što više osjetila koristiš pri učenju bolje pamtiš informacije. S prijateljima iz razreda oformi grupu za diskusiju i razglabajte o gradivu koje učite, jer se pri tome gradivo pamti oko 50%, dok pri samom čitanju tek oko 10%. Najviše se pamti pri poučavanju drugih, oko 90%, ali da bi poučavao druge moraš i ti prvo bar nešto znati.

Dobra organizacija je uvijek pola posla. Napravi si barem tjedni plan s rasporedom ispita i usmenih odgovora. Gradivo se pred ispit mora učiti nekoliko dana ranije. Učenje zadnji dan, a još pogotovo dugo u noć, ima suprotan učinak. Umjesto naučenoga, rezultat će biti samo neispavanost, a to uzrokuje sporiji rad mozga. Moraš si uvijek priuštiti dovoljno sna. To naravno ne znači da ideš spavati u 2 ujutro i ustaješ u podne radi ručka i odlaska u školu.

Izvor: http://public.carnet.hr/