« Rujan 2017 »

Ukupno: 2220605

21.09.2017. 08:51
21. rujna - Međunarodni dan mira
Diljem svijeta 21. rujna se obilježava Međunarodni dan mira. Rezolucijom UN-a iz 2001. godine 21. rujna određen je danom nenasilja i prekida neprijateljstava na globalnoj razini. Međunarodni dan mira utemeljila je Opća skupština UN još 1981. u cilju obilježavanja i jačanja ideala mira među svim narodima i državama, namijenivši za njegovo obilježavanje treći utorak u rujnu.

21.09.2017. 08:48
21. rujna - Dan sadnje drveta
Dan sadnje drveta iniciran je u Finskoj 2004. godine a povezan je s osvješćivanjem javnosti javnosti o klimatskim promjenama i različitim ekosustavima na Zemlji. Sadnjom drveta pomažemo našem planetu. Dan sadnje drveta jedna je od najpoznatijih aktivnosti ENO programa.

16.09.2017. 08:45
16. do 22. rujna - Europski tjedan kretanja
Svake godine, počevši od 2002., Europski tjedan mobilnosti (European Mobility Week) se organizira od 16. do 22. rujna i posvećen je održivom kretanju / mobilnosti.

26.09.2017. 12:41
5. webinar o primjerima dobre prakse: korištenje tehnologije za kvalitetnije poučavanje matematike
Koliko se dosad promijenio pristup u poučavanju matematike? Koliko koristimo blagodati tehnologije u nastavi? U kojem smjeru bi se te promjene trebale odvijati? Ovo su samo neka od pitanja s jučerašnjeg webinara „Matematika u školi – matematika u životu“ čiji je organizator Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNet.

25.09.2017. 14:29
CARNet pokrenuo novu uslugu - sys.monitor
Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNet pokrenula je novu uslugu pod nazivom sys.monitor namijenjenu imenovanim CARNet sistem inženjerima.

25.09.2017. 09:39
Učitelji uključeni u projekt ATS2020 prezentirali svoja postignuća
U petak, 22. rujna 2017. godine u Zagrebu održana je prezentacija rezultata pokusne primjene modela projekta ATS2020 ( Assesment of Transversal Skills 2020 ).

Korisni savjeti.....
Kako se oduprijeti pritisku vršnjaka
Autor: Sanja Husnjak, 15. 2. 2011.

Hajde! Svi ćemo markirati matematiku! Tko želi pisati taj test? Radije ćemo prošetati i nešto pojesti. Ajmo! - kaže ti prijatelj iz razreda.

Zvuči poznato? Da li ćeš učiniti ono što znaš da je ispravno i otići na test iz matematike? Ili ćeš prihvatiti prijedlog i ići s njima?

Što smo stariji to se češće susrećemo s izazovnim odlukama. Neke nemaju jasne odgovore, neke sadrže važna pitanja (da li markirati, probati cigarete ili lagati roditeljima i sl.). Samostalno donošenje odluke je teško samo po sebi, a još je i teže kada se uključe i drugi koji su nam važni, a nagovaraju nas na neku odluku. Djeca tvoje dobi zovu se vršnjaci. Kada pokušavaju utjecati na tebe to se zove pritisak vršnjaka. To je nešto s čime se svi susreću, pa čak i odrasli. Kako se nositi s time?

Pritisak vršnjaka ponekad može imati pozitivan učinak, a ponekad negativan. Vršnjaci utječu na tvoj život, čak i ako ne primjećuješ, već time što provodiš vrijeme s njima. Ponekad se slično oblačite, slušate istu glazbu, imate iste hobije, a što nije neobično obzirom često biramo prijatelje sličnih interesa i razmišljanja. Općenito je u ljudskoj prirodi slušati i učiti od drugih iste dobne skupine. Učiš od njih i oni uče od tebe. Možda te prijatelj/ica nauči kako bolje pamtiti gradivo iz povijesti ili ti pokaže dobru foru s loptom. Možeš se diviti prijatelju/ici kako je dobar sportaš i truditi se biti mu/joj sličniji/a, ili ti sve druge zainteresiraš za knjigu koju čitaš pa je i oni počnu čitati. Pozitivnim vršnjačkim utjecajem se može pomoći prijatelju koji se nasilno ponaša prema drugima da promijeni svoje ponašanje. S druge strane, vršnjaci iz razreda te mogu nagovoriti na markiranje, prijatelj s nogometa te može nagovarati da budeš tijekom igre grub prema drugom prijatelju iz kluba i ne dodaješ mu loptu ili te prijatelj iz susjedstva nagovori da ukradete nešto.

Zašto djeca popuštaju pritisku vršnjaka?

Neka djeca popuste jer žele biti dio grupe, žele se uklopiti, ili se boje da će im se vršnjaci smijati i rugati, da neće imati prijatelja ako se ne slažu s njima. Druga djeca pak popuste jer su znatiželjna i žele probati nešto novo što drugi rade.

Kako se oduprijeti, ne popustiti, biti svoj?

Teško je biti jedini u skupini koji kaže NE pritisku vršnjaka, ali ti to možeš! U tome ti može pomoći uvažavanje tvojih osjećaja i uvjerenja što je dobro, a što loše. Unutarnja snaga i samopouzdanje ti mogu pomoći sa čvrstim stavom reći NE, oduprijeti se nečemu za što znaš da nije dobro, okrenuti se i otići. Također pomaže imati prijatelja/e koji će također reći NE, te koji će poštivati i podržavati tvoju odluku. To umanjuje snagu vršnjačkog pritiska i olakšava nepopuštanje. I ti pomogni prijatelju koji se teško odupire pritisku vršnjaka, stani uz njega i podrži ga. Osim kada njegovo ponašanje smatraš ozbiljno štetnim i ugrožavajućim. U takvim situacijama te kada si sam često izložen pritisku i teško mu se suprotstavljaš, razgovaraj s nekom odraslom osobom od povjerenja, roditeljem, profesorom, stručnim suradnikom u školi… Ne osjećaj krivnju ako si pogriješio koji put i popustio. Razgovor ti može pomoći da se osjećaš bolje i pripremiti te kako se sljedeći put uspješnije nositi s negativnim pritiskom vršnjaka.

Izvor: http://www.poliklinika-djeca.hr