« Prosinac 2018 »

11.12.2018. 09:52
11. prosinca - Svjetski dan UNICEF-a
Generalna skupština Ujedinjenih naroda, 11. prosinca 1946. godine osnovala je organizaciju za pomoć djeci – UNICEF (United Nations Children's Fund). Nastao je s ciljem pružanja pomoći djeci poslijeratne Europe. Danas je najveći dio napora UNICEF-a je usmjeren na djecu u zemljama u razvoju.

11.12.2018. 09:50
11. prosinca - Međunarodni dan planina
Međunarodni dan planina obilježava se od 2003. godine s ciljem upoznavanja šire javnosti s planinskim područjima, njihovim vrijednostima i problemima. Ovogodišnji Međunarodni dan planina posvećen je planinama i šumama. Cilj mu je povećati svijest javnosti o važnosti planinskih šuma te uloge koju one imaju kao i njihovog utjecaja na mjere prilagođavanja klimatskim promjenama.

10.12.2018. 14:04
10. prosinca - Dan ljudskih prava
Dan ljudskih prava obilježava se 10. prosinca, na dan kada je 1948. godine potpisana Univerzalna deklaracija o ljudskim pravima i po prvi puta u povijesti čovječanstva priznato pravo svih ljudi na “život, slobodu i sigurnost - bez ikakvih razlika”.

07.12.2018. 15:30
Održan Strateški forum o digitalnom sazrijevanju škola
U organizaciji Hrvatske akademske i istraživačke mreže – CARNET i Ministarstva znanosti i obrazovanja, održan je Strateški forum pod nazivom "Digitalno sazrijevanje škola". Na Forumu su uz pomoćnicu ministrice znanosti i obrazovanja, prof. Lidiju Kralj sudjelovali i Ádám Horváth iz mađarskog Centra za digitalnu pedagogiju i metodologiju i Borut Čampelj iz Ministarstva obrazovanja, znanosti i sporta u Sloveniji.

04.12.2018. 09:01
Najava: Strateški forum "Digitalno sazrijevanje škola"
Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNET u suradnji s Ministarstvom znanosti i obrazovanja organizira Strateški forum pod nazivom "Digitalno sazrijevanje škola", koji će se održati u srijedu, 5. prosinca 2018. godine s početkom u 15 sati u prostorijama Ministarstva znanosti i obrazovanja.

03.12.2018. 08:40
NATO vježba "Cyber Coalition 2018"
Hrvatska akademska i istraživačka mreža - CARNET sudjelovala je u jedanaestoj po redu NATO vježbi zaštite NATO i nacionalnih računalnih sustava pod nazivom "Cyber Coalition 2018".

Korisni savjeti.....
Kako se oduprijeti pritisku vršnjaka
Autor: Sanja Husnjak, 15. 2. 2011.

Hajde! Svi ćemo markirati matematiku! Tko želi pisati taj test? Radije ćemo prošetati i nešto pojesti. Ajmo! - kaže ti prijatelj iz razreda.

Zvuči poznato? Da li ćeš učiniti ono što znaš da je ispravno i otići na test iz matematike? Ili ćeš prihvatiti prijedlog i ići s njima?

Što smo stariji to se češće susrećemo s izazovnim odlukama. Neke nemaju jasne odgovore, neke sadrže važna pitanja (da li markirati, probati cigarete ili lagati roditeljima i sl.). Samostalno donošenje odluke je teško samo po sebi, a još je i teže kada se uključe i drugi koji su nam važni, a nagovaraju nas na neku odluku. Djeca tvoje dobi zovu se vršnjaci. Kada pokušavaju utjecati na tebe to se zove pritisak vršnjaka. To je nešto s čime se svi susreću, pa čak i odrasli. Kako se nositi s time?

Pritisak vršnjaka ponekad može imati pozitivan učinak, a ponekad negativan. Vršnjaci utječu na tvoj život, čak i ako ne primjećuješ, već time što provodiš vrijeme s njima. Ponekad se slično oblačite, slušate istu glazbu, imate iste hobije, a što nije neobično obzirom često biramo prijatelje sličnih interesa i razmišljanja. Općenito je u ljudskoj prirodi slušati i učiti od drugih iste dobne skupine. Učiš od njih i oni uče od tebe. Možda te prijatelj/ica nauči kako bolje pamtiti gradivo iz povijesti ili ti pokaže dobru foru s loptom. Možeš se diviti prijatelju/ici kako je dobar sportaš i truditi se biti mu/joj sličniji/a, ili ti sve druge zainteresiraš za knjigu koju čitaš pa je i oni počnu čitati. Pozitivnim vršnjačkim utjecajem se može pomoći prijatelju koji se nasilno ponaša prema drugima da promijeni svoje ponašanje. S druge strane, vršnjaci iz razreda te mogu nagovoriti na markiranje, prijatelj s nogometa te može nagovarati da budeš tijekom igre grub prema drugom prijatelju iz kluba i ne dodaješ mu loptu ili te prijatelj iz susjedstva nagovori da ukradete nešto.

Zašto djeca popuštaju pritisku vršnjaka?

Neka djeca popuste jer žele biti dio grupe, žele se uklopiti, ili se boje da će im se vršnjaci smijati i rugati, da neće imati prijatelja ako se ne slažu s njima. Druga djeca pak popuste jer su znatiželjna i žele probati nešto novo što drugi rade.

Kako se oduprijeti, ne popustiti, biti svoj?

Teško je biti jedini u skupini koji kaže NE pritisku vršnjaka, ali ti to možeš! U tome ti može pomoći uvažavanje tvojih osjećaja i uvjerenja što je dobro, a što loše. Unutarnja snaga i samopouzdanje ti mogu pomoći sa čvrstim stavom reći NE, oduprijeti se nečemu za što znaš da nije dobro, okrenuti se i otići. Također pomaže imati prijatelja/e koji će također reći NE, te koji će poštivati i podržavati tvoju odluku. To umanjuje snagu vršnjačkog pritiska i olakšava nepopuštanje. I ti pomogni prijatelju koji se teško odupire pritisku vršnjaka, stani uz njega i podrži ga. Osim kada njegovo ponašanje smatraš ozbiljno štetnim i ugrožavajućim. U takvim situacijama te kada si sam često izložen pritisku i teško mu se suprotstavljaš, razgovaraj s nekom odraslom osobom od povjerenja, roditeljem, profesorom, stručnim suradnikom u školi… Ne osjećaj krivnju ako si pogriješio koji put i popustio. Razgovor ti može pomoći da se osjećaš bolje i pripremiti te kako se sljedeći put uspješnije nositi s negativnim pritiskom vršnjaka.

Izvor: http://www.poliklinika-djeca.hr