ovdje možete glasati za

NAJ

nastavnika/nastavnicu

u 2017./2018. školskoj godini

ANKETA se otvara klikom na sliku

« Svibanj 2018 »

24.05.2018. 09:11
24. svibnja - Europski dan parkova
Obilježavanje Europskog dana parkova inicirano je od strane Federacije EUROPARC s ciljem podizanja svijesti o zaštićenim područjima i parkovima. Prvi je put obilježen 1999. godine kad je organiziran širok spektar aktivnosti u zaštićenim područjima, s naglaskom na važnost zaštite prirode.

18.05.2018. 08:52
18. svibnja - Međunarodni dan muzeja
Međunarodni dan muzeja prvi put je obilježen 18. svibnja 1977. godine, a obilježavanje je pokrenuo Međunarodni savjet za muzeje (ICOM). Svake godine svojim članovima (muzejima i stručnjacima koji rade u muzejima) ICOM preporuča temu vezanu za aktualne trendove i zbivanja u muzejskoj zajednici.

18.05.2018. 08:50
18. svibnja - Dan očaranosti biljkama
Pod pokroviteljstvom Europske organizacije za biljne znanosti (EPSO) 18. svibnja proglašen je Danom očaranosti biljkama. Cilj ove inicijative je okupljanje što je moguće više ljudi iz cijelog svijeta koji su očarani biljnim svijetom i oduševljeni važnošću biljnih znanosti u poljoprivredi, održivoj proizvodnji hrane, hortikulturi, šumarstvu kao i u industriji neprehrambenih proizvoda poput papira, građevnog drva, kemikalija, energije i lijekova.

24.05.2018. 11:45
Dodjela nagrada pobjedničkim scenarijima CARNET-ovog natjecanja „Lektira na pozornici robotskog kazališta“
U subotu, 26. svibnja 2018. godine, u 11 sati u I. tehničkoj školi Tesla, održat će se svečana dodjela nagrada pobjednicima CARNET-ovog natjecanja „Lektira na pozornici robotskog kazališta“ . Pozivamo sve sudionike natjecanja, ali i sve zainteresirane za ovaj uspješan projekt da se pridruže i sudjeluju na svečanoj dodjeli nagrada koju će voditi glumac Bojan Navojec.

22.05.2018. 15:35
CARNET na Znanstvenom pikniku 2018.
Sedmi po redu Znanstveni piknik održat će se od 25. do 27. svibnja 2018. godine na jezeru Jarun (Otok Univerzijade) u Zagrebu, pod visokim pokroviteljstvom Ureda Predsjednice Republike Hrvatske, Ministarstva znanosti i obrazovanja te Grada Zagreba.

21.05.2018. 13:46
Scientix webinar: „An introduction to Scientix and eTwinning“
U sklopu Scientix 3 projekta u utorak, 22. svibnja 2018. godine, u 18.00 sati održat će se webinar pod nazivom „An introduction to Scientix and eTwinning“.

Korisni savjeti.....
Kako se oduprijeti pritisku vršnjaka
Autor: Sanja Husnjak, 15. 2. 2011.

Hajde! Svi ćemo markirati matematiku! Tko želi pisati taj test? Radije ćemo prošetati i nešto pojesti. Ajmo! - kaže ti prijatelj iz razreda.

Zvuči poznato? Da li ćeš učiniti ono što znaš da je ispravno i otići na test iz matematike? Ili ćeš prihvatiti prijedlog i ići s njima?

Što smo stariji to se češće susrećemo s izazovnim odlukama. Neke nemaju jasne odgovore, neke sadrže važna pitanja (da li markirati, probati cigarete ili lagati roditeljima i sl.). Samostalno donošenje odluke je teško samo po sebi, a još je i teže kada se uključe i drugi koji su nam važni, a nagovaraju nas na neku odluku. Djeca tvoje dobi zovu se vršnjaci. Kada pokušavaju utjecati na tebe to se zove pritisak vršnjaka. To je nešto s čime se svi susreću, pa čak i odrasli. Kako se nositi s time?

Pritisak vršnjaka ponekad može imati pozitivan učinak, a ponekad negativan. Vršnjaci utječu na tvoj život, čak i ako ne primjećuješ, već time što provodiš vrijeme s njima. Ponekad se slično oblačite, slušate istu glazbu, imate iste hobije, a što nije neobično obzirom često biramo prijatelje sličnih interesa i razmišljanja. Općenito je u ljudskoj prirodi slušati i učiti od drugih iste dobne skupine. Učiš od njih i oni uče od tebe. Možda te prijatelj/ica nauči kako bolje pamtiti gradivo iz povijesti ili ti pokaže dobru foru s loptom. Možeš se diviti prijatelju/ici kako je dobar sportaš i truditi se biti mu/joj sličniji/a, ili ti sve druge zainteresiraš za knjigu koju čitaš pa je i oni počnu čitati. Pozitivnim vršnjačkim utjecajem se može pomoći prijatelju koji se nasilno ponaša prema drugima da promijeni svoje ponašanje. S druge strane, vršnjaci iz razreda te mogu nagovoriti na markiranje, prijatelj s nogometa te može nagovarati da budeš tijekom igre grub prema drugom prijatelju iz kluba i ne dodaješ mu loptu ili te prijatelj iz susjedstva nagovori da ukradete nešto.

Zašto djeca popuštaju pritisku vršnjaka?

Neka djeca popuste jer žele biti dio grupe, žele se uklopiti, ili se boje da će im se vršnjaci smijati i rugati, da neće imati prijatelja ako se ne slažu s njima. Druga djeca pak popuste jer su znatiželjna i žele probati nešto novo što drugi rade.

Kako se oduprijeti, ne popustiti, biti svoj?

Teško je biti jedini u skupini koji kaže NE pritisku vršnjaka, ali ti to možeš! U tome ti može pomoći uvažavanje tvojih osjećaja i uvjerenja što je dobro, a što loše. Unutarnja snaga i samopouzdanje ti mogu pomoći sa čvrstim stavom reći NE, oduprijeti se nečemu za što znaš da nije dobro, okrenuti se i otići. Također pomaže imati prijatelja/e koji će također reći NE, te koji će poštivati i podržavati tvoju odluku. To umanjuje snagu vršnjačkog pritiska i olakšava nepopuštanje. I ti pomogni prijatelju koji se teško odupire pritisku vršnjaka, stani uz njega i podrži ga. Osim kada njegovo ponašanje smatraš ozbiljno štetnim i ugrožavajućim. U takvim situacijama te kada si sam često izložen pritisku i teško mu se suprotstavljaš, razgovaraj s nekom odraslom osobom od povjerenja, roditeljem, profesorom, stručnim suradnikom u školi… Ne osjećaj krivnju ako si pogriješio koji put i popustio. Razgovor ti može pomoći da se osjećaš bolje i pripremiti te kako se sljedeći put uspješnije nositi s negativnim pritiskom vršnjaka.

Izvor: http://www.poliklinika-djeca.hr