« Listopad 2018 »

18.10.2018. 08:50
18. listopada - Europski dan suzbijanja trgovanja ljudima
Trgovina ljudima je ropstvo modernog doba čije su žrtve najčešće žene i djeca koji se seksualno iskorištavaju i tjeraju na prisilni rad. Procjenjuje se da u Europi godišnje nekoliko stotina tisuća ljudi postanu žrtvama trgovine ljudima.

16.10.2018. 14:06
16. listopada - Svjetski dan hrane
Svjetski dan hrane obilježava se 16. listopada, na dan kada je 1945. godine osnovan “Food and Agriculture Organization” (FAO), ogranak Ujedinjenih naroda koji se bavi hranom i razvojem agrikulture u svijetu. Otkako postoji, FAO se bavi problematikom nedostupnosti hrane, s posebnom pažnjom na zemlje u razvoju.

15.10.2018. 09:50
15. listopada - Međunarodni dan bijelog štapa
Međunarodni dan bijelog štapa obilježava se 15. listopada. U Hrvatskoj se s obilježavanjem počelo 1996. godine pa se tako Hrvatska priključila mnogobrojnim zemljama u kojima je Međunarodni dan bijelog štapa prerastao u Međunarodni dan slijepih kojom se prilikom najšira javnost upoznaje s problematikom slijepih osoba.

24.09.2018. 14:45
Objavljen preliminarni program 20. CARNET-ove korisničke konferencije CUC 2018
Objavljen je preliminarni program 20. CARNET-ove korisničke konferencije CUC 2018 koja će se pod nazivom “CUC20: mreža ideja” održati od 21. do 23. studenoga 2018. godine u Konvencijskom centru Šibenik.

19.09.2018. 14:56
U okviru CECIIS-a održan Dan e-Škola
Na Fakultetu organizacije i informatike u Varaždinu započela je trodnevna znanstvena konferencija posvećena informacijskim i inteligentnim sustavima - CECIIS 2018.

29.08.2018. 10:24
Webinar za učenike i roditelje: analitike učenja u e-Školama
Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNET organizira webinar na temu sustava za analitike učenja koji je osmišljen u okviru pilot projekta „e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola“.

Korisni savjeti.....
Kako se oduprijeti pritisku vršnjaka
Autor: Sanja Husnjak, 15. 2. 2011.

Hajde! Svi ćemo markirati matematiku! Tko želi pisati taj test? Radije ćemo prošetati i nešto pojesti. Ajmo! - kaže ti prijatelj iz razreda.

Zvuči poznato? Da li ćeš učiniti ono što znaš da je ispravno i otići na test iz matematike? Ili ćeš prihvatiti prijedlog i ići s njima?

Što smo stariji to se češće susrećemo s izazovnim odlukama. Neke nemaju jasne odgovore, neke sadrže važna pitanja (da li markirati, probati cigarete ili lagati roditeljima i sl.). Samostalno donošenje odluke je teško samo po sebi, a još je i teže kada se uključe i drugi koji su nam važni, a nagovaraju nas na neku odluku. Djeca tvoje dobi zovu se vršnjaci. Kada pokušavaju utjecati na tebe to se zove pritisak vršnjaka. To je nešto s čime se svi susreću, pa čak i odrasli. Kako se nositi s time?

Pritisak vršnjaka ponekad može imati pozitivan učinak, a ponekad negativan. Vršnjaci utječu na tvoj život, čak i ako ne primjećuješ, već time što provodiš vrijeme s njima. Ponekad se slično oblačite, slušate istu glazbu, imate iste hobije, a što nije neobično obzirom često biramo prijatelje sličnih interesa i razmišljanja. Općenito je u ljudskoj prirodi slušati i učiti od drugih iste dobne skupine. Učiš od njih i oni uče od tebe. Možda te prijatelj/ica nauči kako bolje pamtiti gradivo iz povijesti ili ti pokaže dobru foru s loptom. Možeš se diviti prijatelju/ici kako je dobar sportaš i truditi se biti mu/joj sličniji/a, ili ti sve druge zainteresiraš za knjigu koju čitaš pa je i oni počnu čitati. Pozitivnim vršnjačkim utjecajem se može pomoći prijatelju koji se nasilno ponaša prema drugima da promijeni svoje ponašanje. S druge strane, vršnjaci iz razreda te mogu nagovoriti na markiranje, prijatelj s nogometa te može nagovarati da budeš tijekom igre grub prema drugom prijatelju iz kluba i ne dodaješ mu loptu ili te prijatelj iz susjedstva nagovori da ukradete nešto.

Zašto djeca popuštaju pritisku vršnjaka?

Neka djeca popuste jer žele biti dio grupe, žele se uklopiti, ili se boje da će im se vršnjaci smijati i rugati, da neće imati prijatelja ako se ne slažu s njima. Druga djeca pak popuste jer su znatiželjna i žele probati nešto novo što drugi rade.

Kako se oduprijeti, ne popustiti, biti svoj?

Teško je biti jedini u skupini koji kaže NE pritisku vršnjaka, ali ti to možeš! U tome ti može pomoći uvažavanje tvojih osjećaja i uvjerenja što je dobro, a što loše. Unutarnja snaga i samopouzdanje ti mogu pomoći sa čvrstim stavom reći NE, oduprijeti se nečemu za što znaš da nije dobro, okrenuti se i otići. Također pomaže imati prijatelja/e koji će također reći NE, te koji će poštivati i podržavati tvoju odluku. To umanjuje snagu vršnjačkog pritiska i olakšava nepopuštanje. I ti pomogni prijatelju koji se teško odupire pritisku vršnjaka, stani uz njega i podrži ga. Osim kada njegovo ponašanje smatraš ozbiljno štetnim i ugrožavajućim. U takvim situacijama te kada si sam često izložen pritisku i teško mu se suprotstavljaš, razgovaraj s nekom odraslom osobom od povjerenja, roditeljem, profesorom, stručnim suradnikom u školi… Ne osjećaj krivnju ako si pogriješio koji put i popustio. Razgovor ti može pomoći da se osjećaš bolje i pripremiti te kako se sljedeći put uspješnije nositi s negativnim pritiskom vršnjaka.

Izvor: http://www.poliklinika-djeca.hr