« Veljača 2018 »

21.02.2018. 09:00
21. veljače - Međunarodni dan materinjeg jezika
Materinji ili materinski jezik je termin kojim označavamo prvi jezik koji neka osoba nauči u svojoj obitelji. Stručnjaci tvrde da je znanje materinskog jezika vrlo važno pri formiranju mišljenja, a istraživanja pokazuju da osoba koja nije svladala svoj materinski jezik ima problema s učenjem ne samo drugih jezika već i s učenjem uopće.

20.02.2018. 08:37
20. veljače - Svjetski dan socijalne pravde
Ujedinjeni narodi su 2007. godine su donijeli odluku da će 20. veljače obilježavati kao Svjetski dan socijalne pravde budući se socijalni razvoj mora temeljiti na pravdi, solidarnosti i jednakosti među svim zemljama i unutar svake od njih, a socijalna pravda, jednakost i pravičnost čine temeljne vrijednosti svakog društvenog života.

16.02.2018. 08:30
16. veljače - Svjetski dan čitanja naglas
Svjetski dan čitanja naglas obilježava se od 2010. godine, a nastao je na inicijativu Svjetske organizacije LitWorld. Taj dan trebao bi pokazati svijetu kako pravo na čitanje i pisanje pripada svima. Djeca i odrasli širom svijeta, slaveći moć riječi kreiraju društvo koje će omogućiti svakom, baš svakom djetetu pravo na obrazovanje te pristup knjigama i tehnologiji.

23.02.2018. 14:08
.hr domena slavi 25 godina postojanja
CARNET je danas obilježio 25 godina otkako je Hrvatska dobila svoju nacionalnu domenu te tako postala priznata i u globalnom internetskom prostoru.

13.02.2018. 16:47
Potpredsjednik Europske komisije posjetio OŠ Izidora Kršnjavoga
Potpredsjednik Europske komisije, Andrus Ansip koji danas boravi u službenom posjetu Republici Hrvatskoj, obišao je zajedno s predsjednicom Republike Hrvatske, Kolindom Grabar-Kitarović te ravnateljem CARNET-a, Goranom Kezunovićem zagrebačku Osnovnu školu Izidora Kršnjavoga, jednu od 151 škole koja je uključena u provedbu pilot projekta „e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola“.

05.02.2018. 11:45
Obilježite s nama Dan sigurnijeg Interneta
Povodom Dana sigurnijeg Interneta, koji se obilježava u utorak, 6. veljače 2018. godine Nacionalni CERT će s početkom u 12 i 30 sati održati webinar naslovljen "WannaCry - Dani nesigurnog Interneta"

Korisni savjeti.....
Prijatelj
Autor: Sanja Husnjak, 24. 1. 2011.

PRIJATELJ je netko tko nas razumije i dijeli s nama osjećaje.

Prijatelj je  netko s kim ste povezani, koga poštujete i volite, to je osoba koja Vam je važna. Uz prijatelje iz Vaše okoline, koji Vam pružaju podršku i u dobru i u zlu, upoznajete nove ljude s novim stavovima i to Vas intelektualno, društveno i kreativno potiče. Jačina prijateljstva je različita s obzirom na karakter osoba, na okolnosti u kojima su se sreli, na njihove potrebe i interese, i sposobnosti da ispune i razumiju jedno drugo. No osnovna potreba za povezanošću, bez obzira bila ona dobra ili manje dobra, očituje se neprekidnim traganjem za iskrenim prijateljstvom.

• Međunarodni dan prijateljstva je prve nedjelje u mjesecu kolovozu
• Dan prijateljstva žena je treće nedjelje u kolovozu
• Međunarodni mjesec prijateljstva je u mjesecu veljači
• Tjedan „starih“ i „novih“ prijatelja je trećeg tjedna u mjesecu ožujku

Tradicija obilježavanja dana u čast prijateljstvu započela je u SAD-u 1935. godine kada je Kongres Sjedinjenih Američkih Država posvetio jedan dan u godini prijateljima i prijateljstvu i taj je dan proglašen Nacionalnim danom prijateljstva. Od tada se svake godine, prve nedjelje u mjesecu kolovozu slavi Dan Prijateljstva.
Ujedinjeni narodi su 1997. godine poznati lik iz crtanog filma - Winnie the Pooh - imenovali svjetskim Ambasadorom prijateljstva ("Ambassador of Friendship").

Druge države mogu Dan prijateljstva slaviti također prve nedjelje u mjesecu kolovozu, ili mogu same odabrati dan koji će posvetiti prijateljstvu. Razni su načini kako ljudi širom svijeta slave i obilježavaju taj dan, i time slave duh prijateljstva koje pomaže u širenju mira i ljubavi širom svijeta. Prijatelji imaju važnu ulogu u našim životima, oni su naši savjetnici, vođe, učitelji, pomagači… Pokažite im da ih istinski volite i cijenite, podsjetite se da su vrijedan dio Vašeg života, i iznenadite ih znakom pažnje, bez obzira gdje se nalaze.