« Listopad 2018 »

18.10.2018. 08:50
18. listopada - Europski dan suzbijanja trgovanja ljudima
Trgovina ljudima je ropstvo modernog doba čije su žrtve najčešće žene i djeca koji se seksualno iskorištavaju i tjeraju na prisilni rad. Procjenjuje se da u Europi godišnje nekoliko stotina tisuća ljudi postanu žrtvama trgovine ljudima.

16.10.2018. 14:06
16. listopada - Svjetski dan hrane
Svjetski dan hrane obilježava se 16. listopada, na dan kada je 1945. godine osnovan “Food and Agriculture Organization” (FAO), ogranak Ujedinjenih naroda koji se bavi hranom i razvojem agrikulture u svijetu. Otkako postoji, FAO se bavi problematikom nedostupnosti hrane, s posebnom pažnjom na zemlje u razvoju.

15.10.2018. 09:50
15. listopada - Međunarodni dan bijelog štapa
Međunarodni dan bijelog štapa obilježava se 15. listopada. U Hrvatskoj se s obilježavanjem počelo 1996. godine pa se tako Hrvatska priključila mnogobrojnim zemljama u kojima je Međunarodni dan bijelog štapa prerastao u Međunarodni dan slijepih kojom se prilikom najšira javnost upoznaje s problematikom slijepih osoba.

24.09.2018. 14:45
Objavljen preliminarni program 20. CARNET-ove korisničke konferencije CUC 2018
Objavljen je preliminarni program 20. CARNET-ove korisničke konferencije CUC 2018 koja će se pod nazivom “CUC20: mreža ideja” održati od 21. do 23. studenoga 2018. godine u Konvencijskom centru Šibenik.

19.09.2018. 14:56
U okviru CECIIS-a održan Dan e-Škola
Na Fakultetu organizacije i informatike u Varaždinu započela je trodnevna znanstvena konferencija posvećena informacijskim i inteligentnim sustavima - CECIIS 2018.

29.08.2018. 10:24
Webinar za učenike i roditelje: analitike učenja u e-Školama
Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNET organizira webinar na temu sustava za analitike učenja koji je osmišljen u okviru pilot projekta „e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola“.

Smogovci
Autor: Manuel Husnjak, 13. 4. 2012.

"Smogovci" su hrvatska humoristično-dramska TV serija koja se osvrće na život obitelji Vragec u Naselku, četvrti grada Zagreba. Prvi put se emitirala na TV postaji RTV Zagreb. Veliko finale serije bilo je 1997. godine. Serija je stvorena po istoimenom romanu Hrvoja Hitreca.

"Smogovci" je priča o mladim članovima hrvatske obitelji Vragec koji žive u Naselku, fiktivnom predgrađu grada Zagreba. Za šestero braće život nije bio lak. Odrasli su bez očeve prisutnosti, a majka Melita je morala nekako prehraniti svoju obitelj, te je prihvatila posao u dalekoj Njemačkoj.

Obitelj Vragec, poredanu po starosti, čine:

• Dragec Vragec, najstariji brat, glava obitelji.
  • Pero Vragec, drugi brat po starosti, nogometaš.
  • Mazalo Vragec, treći brat po starosti, slikar u nastajanju, zaljubljenik u umjetnost.
  • Cobra Vragec, četvrti brat po starosti, ljubitelj kemije, fizike i biologije, sanja da će jednog dana postati Nobelovac.
  • Štefek Vragec, peti brat po starosti, učenik koji nikad ništa ne uči, a uvijek sve zna.
  • Buco Vragec, proždrljivac, ujedno i najmlađi brat Vragec. Poznat po višku kilograma i ljubavi prema kobasicama.

Osim avantura obitelji Vragec, pratimo i živote njihovih prijatelja, neprijatelja, ljubavnih interesa i susjeda.

• Avanture "Smogovaca" u pet je knjiga opisao književnik Hrvoje Hitrec, koji je i autor scenarija za seriju. Na ideju da se napravi serija prema Hitrecovoj knjizi došao je 1981. godine tadašnji urednik Programa za djecu i mladež Pajo Kanižaj. Ukupno je, u razmacima od nekoliko godina, snimljeno 38 epizoda u šest sezona. Epizode od prve do 31 snimljene su između 1981. i 1991. godine, dok je zadnjih sedam, napravljenih također prema Hitrecovoj knjizi "Smogovci u Domovinskom ratu" snimano do sredine 90-ih.
  • Uvodna špica prikazuje snimku Zagreba iz zraka preko Kaptola (područje oko zagrebačke katedrale) do III. gimnazije i Naselka malo prema istoku u kvartu Pešćenica. Glazba iz uvodne špice pripada slavnom vesternu "Sedmorica veličanstvenih" Johna Sturgesa.
  • U seriji su se kao oni sami pojavili voditelj tadašnje "Kviskoteke" Oliver Mlakar, Branimir Štulić, pjevač kultne grupe "Azra", redateljica Snježana Tribuson, pjevačica Josipa Lisac, trener Miroslav Ćiro Blažević, pa i sam predsjednik Republike Hrvatske Franjo Tuđman.
  • Iako su u seriji glumili prijatelje Dadu i Cobru, u stvarnom životu Boris Mirković i Mario Mirković su braća. Boris se glumačkoj postavi pridružio tek u 4. sezoni s obzirom da se originalni Dado, tj. Omer Alin, preselio u Australiju.

Izvor: http://hr.wikipedia.org/