« Studeni 2017 »

20.11.2017. 09:21
20. studenoga - Međunarodni dan djeteta
Međunarodni dan djeteta obilježava se 20. studenoga s ciljem boljeg razumijevanja, prihvaćanja i dobrobiti sve djece. Generalna skupština UN-a je 20. studenoga 1959. godine usvojila "Deklaraciju o pravima djeteta", a 1989. godine "Konvenciju o pravima djeteta". Od 20. studenoga 1989. godine u cijelome se svijetu obilježava Međunarodni dan djeteta, koji je potaknula Organizacija Ujedinjenih naroda i njezine specijalizirane ustanove.

17.11.2017. 08:30
17. studenoga - Svjetski dan filozofije
Svjetski dan filozofije je međunarodna manifestacija koju je pokrenuo 2002. UNESCO-ov Ured za filozofiju. Manifestacija je zamišljena kao niz predavanja o filozofiji za širu javnost u svrhu boljeg razumijevanja struke i mjesta filozofije u suvremenom svijetu, a obilježava se svakog trećeg četvrtka u studenom.

16.11.2017. 08:35
16. studenoga - Međunarodni dan tolerancije
Međunarodni dan tolerancije obilježava se 16. studenoga. To je dan koji nas podsjeća na poštovanje i uvažavanje drugačijih od nas. Dan koji nas potiče na snošljivost prema drugima. Generalna Skupština Ujedinjenih naroda je 1996. godine pozvala zemlje članice da ustanove Dan tolerancije u sladu s Deklaracijom o principima tolerancije koja je potpisana od strane članica 16.11.1995. godine.

20.11.2017. 10:17
CARNet i Algebra potpisali Ugovor o nabavi usluge izrade obrazovnih sadržaja i provedba edukacija u sklopu projekta ''e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola (pilot projekt)''
U srijedu, 15. studenoga 2017. godine potpisan je “Ugovor o nabavi usluge izrade obrazovnih sadržaja i provedba edukacija u sklopu projekta ''e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola (pilot projekt)''.

17.11.2017. 11:45
Danas se obilježava 25. rođendan interneta u Republici Hrvatskoj
Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNet, Sveučilišni računski centar Sveučilišta u Zagrebu i Središnji državni ured za razvoj digitalnog društva u petak, 17. studenoga 2017. godine obilježavaju 25 godina interneta u Republici Hrvatskoj. Svečanost se održava pod pokroviteljstvom Predsjednice Republike Hrvatske i Ministarstva znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske.

15.11.2017. 16:27
CARNetu i Srcu dodijeljene Povelje Republike Hrvatske
Odlukom predsjednice Republike Hrvatske gospođe Kolinde Grabar Kitarović, Hrvatskoj akademskoj i istraživačkoj mreži – CARNet i Sveučilišnom računskom centru (Srce) Sveučilišta u Zagrebu dodijeljene su danas Povelje Republike Hrvatske.

Halloween muffins
Autor: Luka Zeman, 30. 10. 2012.

Donosimo vam recept kako ispeći čokoladne muffine -čudovišta "halloween"....

Sastojci za muffine (za 16 muffina):

• 50 g kakaa u prahu
  • 240 ml kipuće vode
  • 175 g brašna – mješavine oštrog i glatkog ili brašno za dizana tijesta
  • 2 žličice praška za pecivo
  • pola žličice soli
  • 110 g margarina za kolače, na sobnoj temperaturi
  • 200 g bijelog šećera
  • 2 velika jaja
  • 2 žličice čistog ekstrakta vanilije
  • 16 papirnatih čašica za muffine

ZA UKRAŠAVANJE:

• 120 g čokolade za kuhanje, grubo nasjeckane ili natrgane
  • 150 g margarina za kreme, sobne temperature
  • 160 g šećera u prahu, prosijanog
  • 1 i 1/2 žličice ekstrakta vanilije

ZA ZUBE I OČI:

Priprema:

Zagrijte pećnicu na 200 stupnjeva CelziJusa.
U zdjeli promiješate kipuću vodu i kakao, sve dok se ne pretvore u glatku smjesu. Ostavite na sobnoj temperaturi.
U drugoj zdjeli pomješajte brašno, prašak za pecivo i sol.
U trećoj (najvećoj) zdjeli električnim mikserom izmiksajte margarin i šećer, pa nakon toga dodajte jedno po jedno jaje i miksajte sve dok smjesa ne postane glatka. Dodajte ekstrakt vanilije te na kraju mješavinu brašna i dobro izmiksajte (ali ne predugo).
Dodajte smjesu ohlađenog kakaa i lagano izmješajte dok i ta smjesa ne postane glatka.
Stavite papirnate čašice u kalup ili tijesto stavite direktno u kalup koji ste prije namazali margarinom i ispunite svaku čašicu oko dvije trećine sa smjesom.
Pecite oko 16-20 minuta dok muffini ne narastu i budu elastični na dodir (kad zapiknete čačkalicu u muffin, ona izađe čista). Ostavite ih da se hlade.

ČOKOLADNA KREMA:

Rastopite čokoladu na pari. Maknite s vatre i ostavite da se ohladi na sobnu temperaturu.
U drugoj posudi izmiksajte margarin dok ne postane gladak (oko 1 minutu). Dodajte šećer i tucite dok smjesa ne postane kremasta (oko 2 minute) te dodajte vanilin ekstrakt. Dodajte čokoladu i miksajte na niskoj brzini dok  se smjesa ne pretvori u ujednačenu kremu. Tada povećajte brzinu (srednje brzo) i miksajte dok krema ne postane glatka i sjajna (oko 2 -3 minute).

UKRAŠAVANJE:

Izvor: http://www.coolinarika.com/