« Veljača 2018 »

16.02.2018. 08:30
16. veljače - Svjetski dan čitanja naglas
Svjetski dan čitanja naglas obilježava se od 2010. godine, a nastao je na inicijativu Svjetske organizacije LitWorld. Taj dan trebao bi pokazati svijetu kako pravo na čitanje i pisanje pripada svima. Djeca i odrasli širom svijeta, slaveći moć riječi kreiraju društvo koje će omogućiti svakom, baš svakom djetetu pravo na obrazovanje te pristup knjigama i tehnologiji.

14.02.2018. 08:39
14. veljače - Dan zaljubljenih - Valentinovo
Dan zaljubljenih ili Valentinovo kao praznik, u Hrvatskoj je prihvaćen početkom 90-tih godina prošlog stoljeća. Na taj dan zaljubljeni se parovi prema tradiciji međusobno darivaju ružama i čokoladnim bombonijerama u obliku srca. Sve oko nas je ukrašeno crvenom bojom, na televiziji se prikazuju ljubavni filmovi, a s radija slušamo romantične melodije.

13.02.2018. 09:00
13. veljače - Svjetski dan radija
UNESCO je na inicijativu Španjolske radijske akademije 13. veljače proglasio Svjetskim danom radija. Datum je odabran prema danu kad je 1946. godine osnovan Radio Ujedinjenih naroda koji je u eter krenuo porukom: Ovo su Ujedinjeni narodi. Obraćamo se ljudima svijeta!

13.02.2018. 16:47
Potpredsjednik Europske komisije posjetio OŠ Izidora Kršnjavoga
Potpredsjednik Europske komisije, Andrus Ansip koji danas boravi u službenom posjetu Republici Hrvatskoj, obišao je zajedno s predsjednicom Republike Hrvatske, Kolindom Grabar-Kitarović te ravnateljem CARNET-a, Goranom Kezunovićem zagrebačku Osnovnu školu Izidora Kršnjavoga, jednu od 151 škole koja je uključena u provedbu pilot projekta „e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola“.

05.02.2018. 11:45
Obilježite s nama Dan sigurnijeg Interneta
Povodom Dana sigurnijeg Interneta, koji se obilježava u utorak, 6. veljače 2018. godine Nacionalni CERT će s početkom u 12 i 30 sati održati webinar naslovljen "WannaCry - Dani nesigurnog Interneta"

01.02.2018. 09:13
Znanstveni piknik 2018.
Sedmu godinu zaredom, od 25. do 27. svibnja 2018. godine na jezeru Jarun u Zagrebu, održat će se Znanstveni piknik čiji je glavni cilj promovirati znanost u najširem smislu te zainteresirati mlade ljude da odaberu znanost kao svoj životni put.

Halloween muffins
Autor: Luka Zeman, 30. 10. 2012.

Donosimo vam recept kako ispeći čokoladne muffine -čudovišta "halloween"....

Sastojci za muffine (za 16 muffina):

• 50 g kakaa u prahu
  • 240 ml kipuće vode
  • 175 g brašna – mješavine oštrog i glatkog ili brašno za dizana tijesta
  • 2 žličice praška za pecivo
  • pola žličice soli
  • 110 g margarina za kolače, na sobnoj temperaturi
  • 200 g bijelog šećera
  • 2 velika jaja
  • 2 žličice čistog ekstrakta vanilije
  • 16 papirnatih čašica za muffine

ZA UKRAŠAVANJE:

• 120 g čokolade za kuhanje, grubo nasjeckane ili natrgane
  • 150 g margarina za kreme, sobne temperature
  • 160 g šećera u prahu, prosijanog
  • 1 i 1/2 žličice ekstrakta vanilije

ZA ZUBE I OČI:

Priprema:

Zagrijte pećnicu na 200 stupnjeva CelziJusa.
U zdjeli promiješate kipuću vodu i kakao, sve dok se ne pretvore u glatku smjesu. Ostavite na sobnoj temperaturi.
U drugoj zdjeli pomješajte brašno, prašak za pecivo i sol.
U trećoj (najvećoj) zdjeli električnim mikserom izmiksajte margarin i šećer, pa nakon toga dodajte jedno po jedno jaje i miksajte sve dok smjesa ne postane glatka. Dodajte ekstrakt vanilije te na kraju mješavinu brašna i dobro izmiksajte (ali ne predugo).
Dodajte smjesu ohlađenog kakaa i lagano izmješajte dok i ta smjesa ne postane glatka.
Stavite papirnate čašice u kalup ili tijesto stavite direktno u kalup koji ste prije namazali margarinom i ispunite svaku čašicu oko dvije trećine sa smjesom.
Pecite oko 16-20 minuta dok muffini ne narastu i budu elastični na dodir (kad zapiknete čačkalicu u muffin, ona izađe čista). Ostavite ih da se hlade.

ČOKOLADNA KREMA:

Rastopite čokoladu na pari. Maknite s vatre i ostavite da se ohladi na sobnu temperaturu.
U drugoj posudi izmiksajte margarin dok ne postane gladak (oko 1 minutu). Dodajte šećer i tucite dok smjesa ne postane kremasta (oko 2 minute) te dodajte vanilin ekstrakt. Dodajte čokoladu i miksajte na niskoj brzini dok  se smjesa ne pretvori u ujednačenu kremu. Tada povećajte brzinu (srednje brzo) i miksajte dok krema ne postane glatka i sjajna (oko 2 -3 minute).

UKRAŠAVANJE:

Izvor: http://www.coolinarika.com/