2013-04-26 17:17:15

KOCKAVICA (Fritillaria meleagris L.)

Kockavica (Fritillaria meleagris L.) je privlačna biljka koja zbog svoje ljepote predstavlja pravi ukras proljetnih livada. U rano proljeće ona se razvija iz lukovice i može narasti do 30 cm visine. Njezina tanka stabljika na vrhu nosi cvijet, ispod kojeg je naizmjenično poredano nekoliko dugih i uskih listova. Cvjetovi su građom tipični za porodicu ljiljana (Liliaceae), ali su oblikom i bojom specifični: veliki su i teški zbog čega vise te su crveno-smeđe do purpurno obojeni, sa svjetlijim i tamnijim šarama. Ove šare tvore uzorak šahovnice od čega potječe i hrvatski naziv za ovu vrstu - kockavica. Cvjetovi su uglavnom pojedinačni, no ponekad ih se na jednoj stabljici može pronaći dva ili više. Pojavljuju se tijekom ožujka i travnja, a oprašuju ih bumbari i pčele. Osim sjemenkama, koje se razvijaju u uspravnim plodovima tobolcima, kockavica se može razmnožavati i vegetativno odnosno lukovicama.

Kockavica počinje cvjetati tek nakon pet do osam godina, te može doživjeti starost od čak 30, a vjerojatno i više, godina. Otrovna je, pogotovo za sisavce.

Stanište kockavice uglavnom predstavljaju vlažne livade, a rjeđe raste i u svijetlim, otvorenim i vlažnim šikarama i šumama. Rasprostranjena je na području središnje, sjeverne i sjeveroistočne Hrvatske, uz nekoliko izoliranih nalazišta s područja Velebita.

 

Kao osjetljiva vrsta (VU), kockavica je uvrštena u Crvenu knjigu vaskularne flore Hrvatske, te je kao takva strogo zaštićena temeljem Zakona o zaštiti prirode. Ugrožena je zbog gubitka vlažnih livada na kojima raste. Ova staništa nestaju zbog negativnih čovjekovih djelovanja koja uključuju melioraciju i urbanizaciju te pretvaranje zemljišta u oranice. S druge strane, ta su staništa ugrožena i prirodnim procesima zaraštavanja drvenastom vegetacijom do kojih dolazi uslijed prestanka košnje i ispaše te zapuštanja livada

Učenice naše škole Petra Bodo, Maja Barunić, Naomi Hrženjak i Nadia Hrženjak, zajedno s vanjskim suradnikom Željkom Bajzom, uputile su se dana 12.4.2013.  na područje sela Velika Jasenovača, općina Grubišno Polje, kako bi obavile akciju praćenja ove zaštićene biljke. Akcija praćenja sastojala se od samog fotografiranja staništa biljke, te pojedinačne biljke, kao i mjerenja kvadrature livade na kojoj je stanište i na kraju samo prebrojavanje jedinki kockavice. Na  200 metara kvadratnih izbrojali su oko 60 -70 jedinki kockavice, koje su rasprostranjene na cijeloj livadi, kao i na okolnim livadama.

Prikupljeni podaci o zaštićenoj biljci šalju se Državnom zavodu za zaštitu prirode koji će ovo stanište uvrstiti u kartu staništa u Bjelovarsko -bilogorskoj županiji.

Akciju na području BBŽ-a provodi  Javna ustanova za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednosti Čazma.


Osnovna škola Veliko Trojstvo