« Rujan 2018 »

18.10.2018. 08:50
18. listopada - Europski dan suzbijanja trgovanja ljudima
Trgovina ljudima je ropstvo modernog doba čije su žrtve najčešće žene i djeca koji se seksualno iskorištavaju i tjeraju na prisilni rad. Procjenjuje se da u Europi godišnje nekoliko stotina tisuća ljudi postanu žrtvama trgovine ljudima.

16.10.2018. 14:06
16. listopada - Svjetski dan hrane
Svjetski dan hrane obilježava se 16. listopada, na dan kada je 1945. godine osnovan “Food and Agriculture Organization” (FAO), ogranak Ujedinjenih naroda koji se bavi hranom i razvojem agrikulture u svijetu. Otkako postoji, FAO se bavi problematikom nedostupnosti hrane, s posebnom pažnjom na zemlje u razvoju.

15.10.2018. 09:50
15. listopada - Međunarodni dan bijelog štapa
Međunarodni dan bijelog štapa obilježava se 15. listopada. U Hrvatskoj se s obilježavanjem počelo 1996. godine pa se tako Hrvatska priključila mnogobrojnim zemljama u kojima je Međunarodni dan bijelog štapa prerastao u Međunarodni dan slijepih kojom se prilikom najšira javnost upoznaje s problematikom slijepih osoba.

24.09.2018. 14:45
Objavljen preliminarni program 20. CARNET-ove korisničke konferencije CUC 2018
Objavljen je preliminarni program 20. CARNET-ove korisničke konferencije CUC 2018 koja će se pod nazivom “CUC20: mreža ideja” održati od 21. do 23. studenoga 2018. godine u Konvencijskom centru Šibenik.

19.09.2018. 14:56
U okviru CECIIS-a održan Dan e-Škola
Na Fakultetu organizacije i informatike u Varaždinu započela je trodnevna znanstvena konferencija posvećena informacijskim i inteligentnim sustavima - CECIIS 2018.

29.08.2018. 10:24
Webinar za učenike i roditelje: analitike učenja u e-Školama
Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNET organizira webinar na temu sustava za analitike učenja koji je osmišljen u okviru pilot projekta „e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola“.

Međunarodna godina održive energije

Nakon  stoljeća korištenja energije fosilnih goriva, danas se globalna slika mijenja, a obnovljivi  se izvori energije sve više smatraju jednim od ključnih čimbenika budućeg razvoja Zemlje. Premda su još uvijek glavni izvori energije fosilna goriva, posebice nafta i ugljen, izvori tih energenata postaju sve oskudniji, stoga ćemo polako početi posezati za obnovljivim izvorima energije, kako bi unaprijedili svijet u kojem živimo, te osigurali napredak i budućnost naših potomaka. Obnovljivi izvori energije se također troše, no razlika je tome što se oni ne iscrpljuju kao neobnovljivi izvori energije, te se obnavljaju u određenom ritmu.

U prosincu 2010. godine Glavna skupština UN-a proglasila je 2012. 'Međunarodnom godinom održive energije za sve', u znak priznanja da je pristup novim povoljnim energetskim uslugama neophodan za održivi razvoj i za ostvarivanje Milenijskih ciljeva razvoja.

'Međunarodna godina održive energije za sve' predstavlja vrijednu priliku za podizanje svijesti o važnosti povećanja pristupa energiji, energetskoj učinkovitosti i obnovljivih izvora energije. To je poziv za promicanje akcija o energetskim pitanjima na lokalnoj, nacionalnoj, regionalnoj i međunarodnoj razini prema međunarodno dogovorenim razvojnim ciljevima.

Pod pojmom energetska učinkovitost podrazumijevamo učinkovitu uporabu energije u svim sektorima krajnje potrošnje energije: industriji, prometu, uslužnim djelatnostima, poljoprivredi i u kućanstvima.Energetska učinkovitost znači uporabiti manju količinu energije (energenata) za obavljanje istog posla – funkcije (grijanje ili hlađenje prostora, rasvjetu, proizvodnju raznih proizvoda, pogon vozila, i dr.). Energetska učinkovitost ne smije se  promatrati kao štednja energije,  štednja uvijek podrazumijeva određena odricanja, dok učinkovita uporaba energije nikada ne narušava uvjete rada i življenja.  Energetska učinkovitost prvenstveno je stvar svijesti ljudi i njihovoj volji za promjenom ustaljenih navika prema energetski učinkovitijim rješenjima. Učinkovitom uporabom energije podiže se kvaliteta vlastitog okoliša te se pridonosi globalnoj borbi za suzbijanje klimatskih promjena.

Efikasno korištenje energije podrazumijeva primjenu energetski efikasnih materijala, uređaja, sustava i tehnologija koji su dostupni na tržištu, s ciljem smanjenja utroška energije uz postizanje istog efekta (toplinskog, rashladnog, rasvjete, procesa kuhanja, pranja...). Zapamtite, energija nije besplatna, na nju trošimo znatan dio kućnog ili poslovnog budžeta.

S obzirom, da je WEB stranica naše škole, prošle godine osvojila treće mjesto za najskockaniji WEB 2011., ove godine ušla je u Klub najskockanijih webova koji imaju poseban zadatak. Ovogodišnji poseban zadatak za škole članice u Klubu najskockanijih je u znaku Međunarodne godine održive energije za sve. Prihvatili smo ovaj zadatak, kako bi osim doprinosa obilježavanju ove važne globalne teme, putem raznih edukativnih i zabavnih aktivnosti, kroz suradnju s lokalnim vlastima, roditeljima naših učenika, pridonijeli širenju ekološke svijesti svojih prijatelja, učitelja, nastavnika, roditelja te mještana našeg mjesta, općine i grada.

Sve svoje aktivnosti predstavit ćemo na našoj stranici. Kako bi se lakše snalazili u našim aktivnostima slijedite naš putokaz.

Vaš WEBtim !

Pregled aktivnosti koje smo provodili tijekom kampanje!

letak, energija.docx