« Rujan 2018 »

11.12.2018. 09:52
11. prosinca - Svjetski dan UNICEF-a
Generalna skupština Ujedinjenih naroda, 11. prosinca 1946. godine osnovala je organizaciju za pomoć djeci – UNICEF (United Nations Children's Fund). Nastao je s ciljem pružanja pomoći djeci poslijeratne Europe. Danas je najveći dio napora UNICEF-a je usmjeren na djecu u zemljama u razvoju.

11.12.2018. 09:50
11. prosinca - Međunarodni dan planina
Međunarodni dan planina obilježava se od 2003. godine s ciljem upoznavanja šire javnosti s planinskim područjima, njihovim vrijednostima i problemima. Ovogodišnji Međunarodni dan planina posvećen je planinama i šumama. Cilj mu je povećati svijest javnosti o važnosti planinskih šuma te uloge koju one imaju kao i njihovog utjecaja na mjere prilagođavanja klimatskim promjenama.

10.12.2018. 14:04
10. prosinca - Dan ljudskih prava
Dan ljudskih prava obilježava se 10. prosinca, na dan kada je 1948. godine potpisana Univerzalna deklaracija o ljudskim pravima i po prvi puta u povijesti čovječanstva priznato pravo svih ljudi na “život, slobodu i sigurnost - bez ikakvih razlika”.

07.12.2018. 15:30
Održan Strateški forum o digitalnom sazrijevanju škola
U organizaciji Hrvatske akademske i istraživačke mreže – CARNET i Ministarstva znanosti i obrazovanja, održan je Strateški forum pod nazivom "Digitalno sazrijevanje škola". Na Forumu su uz pomoćnicu ministrice znanosti i obrazovanja, prof. Lidiju Kralj sudjelovali i Ádám Horváth iz mađarskog Centra za digitalnu pedagogiju i metodologiju i Borut Čampelj iz Ministarstva obrazovanja, znanosti i sporta u Sloveniji.

04.12.2018. 09:01
Najava: Strateški forum "Digitalno sazrijevanje škola"
Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNET u suradnji s Ministarstvom znanosti i obrazovanja organizira Strateški forum pod nazivom "Digitalno sazrijevanje škola", koji će se održati u srijedu, 5. prosinca 2018. godine s početkom u 15 sati u prostorijama Ministarstva znanosti i obrazovanja.

03.12.2018. 08:40
NATO vježba "Cyber Coalition 2018"
Hrvatska akademska i istraživačka mreža - CARNET sudjelovala je u jedanaestoj po redu NATO vježbi zaštite NATO i nacionalnih računalnih sustava pod nazivom "Cyber Coalition 2018".

Energija za sve

S obzirom da je naša škola još u listopadu 2011. godine  započela kampanju pod sloganom „Sunce prizivaj, energiju dobivaj“ u sklopu natjecanja u4energy za najbolju školsku kampanju za podizanje svijesti o energetskoj učinkovitosti, za koju smo imali rok do 31. 5.2012., nakon što smo dobili zadatak za Klub najskockanijih samo smo nastavili s realizacijom već isplaniranih aktivnosti uz dakako dodavanja još mnoštvo novih ideja i projekata.  Na samom početku izradili smo anketu za anketiranje naših mještana, zatim smo na satu informatike izradili web stranicu o energiji , dizajnirali smo logo naše kampanje, predstavili smo naš projekt lokalnim vlastima i ravnateljici škole; izradili smo edukativne letke i eko priručnik; snimali smo eko jinglove i eko himnu; reciklirali papir i plastične vrećice, skupljali pet ambalažu, stari papir, tonere i baterije; ukrašavali smo bačve i limene kante, provodili niz kreativnih radionica na kojima smo izrađivali uporabne i ukrasne predmete od prirodnog, otpadnog i recikliranog materijala; napisali smo priču Eko pustolovina, razne stripove; snimili eko edukativni zabavni film; izradili online igrice, slikopriču, animacije, glogster plakate i prezi prezentacije;  izradili društvenu igru „Čovječe spameti se“i nastavne listiće; organizirali eko akcije uređivanja igrališta i prostorija škole; uređivali okoliš škole; proizvodili hranu u školskom vrtu za šk. Kuhinju; Izradili smo eko natpise i plakate koje smo postavili po zidovima škole;  Surađivali s roditeljima naših učenika, učenicima i mađarskog grada Kadarkuta, s načelnikom općine; izradili kompostište; radili pokuse –solarni kolektori; izrađivali makete bunara, vjetrenjača, kuća sa solarnim pločama; organizirali terenske nastave u suradnji s šumarijom Velika Pisanica i Športsko ribolovnom udrugom općine Šandrovac i poduzećem Metalprodukt d.d. za distribuciju plina i vode.   Promovirali smo svoju kampanju i projekt na radio Tereziji, BBR-u i gradskim novinama Bjelovarac i Večernji list. Sav taj naš trud prepoznali su članovi Europske komisije portala u4energx te nas proglasili nacionalnim pobjednicima u kategoriji za najbolju školsku kampanju o energetskoj učinkovitosti. S tom pobjedom naše aktivnosti nisu stale, nastavili smo s još više poticaja realizirati niz ideja i projekata, radeći i pod ljetnim praznicima. Sve te sadržaje koji su proizašli iz naših projekata i kampanje povodom Međunarodne godine održive energije predstavili smo na web stranici. Naš cilje bio je podići ekološku svijest učenika, učitelja, roditelja, mještana; upoznati ih s prednostima obnovljivih izvora energije, kao i načinom njihove primjene; ukazati im na uštedu energije na klasičnim primjerima u domaćinstvu i na očuvanje ozonskog omotača; poticati smanjenje  emisije štetnih plinova te očuvanje prirodnih resursa- šuma, voda...  Ukazati im na posljedice štetnih zračenja; efekta staklenika, kiselih kiša....poticati ih na korištenje prednosti alternativnih-obnovljivih izvora energije . Poticati ljubav prema prirodi i planeti Zemlji. Uz moto "Okolina ima odgovor na sve; čuvajmo prirodu djelima, a ne riječima", nadamo se da smo uspjeli ostvariti barem djelić našeg cilja! Svi naši materijali, ideje i sadržaji namijenjeni su učenicima, učiteljima, roditeljima i svima onima koji su željni provoditi ovakve ili slične projekte i aktivnosti.  Materijali koji su priloženi u dokumentima stavljeni su na raspolaganje mladim kreativcima. Ukoliko i vi želite saznati koliko ste ekološki osviješteni ispunite našu online anketu!

Analiza ankete

Pismeni oblik anketnih listića poslali smo nasumce odabranim mještanima. Anketa je bila anonimna. Nakon prikupljenih anketnih listića analizirali smo podatke, čije smo rezultate prikazali u obliku grafikona.