« Siječanj 2018 »

15.01.2018. 09:00
15. siječnja - Dan međunarodnog priznanja Republike Hrvatske
Iako je Island još u prosincu 1991. priznao neovisnost Hrvatske, kao Dan međunarodnog priznanja Republike Hrvatske slavi se 15. siječnja, jer je toga dana 1992. godine Hrvatsku i Sloveniju, nakon Vatikana, priznala većina europskih zemalja i zemlje EU. Prije 19 godina RH je uspostavila diplomatske odnose s Njemačkom, državom koja je odigrala bitnu ulogu u priznavanju Hrvatske u svijetu.

10.01.2018. 11:23
10. siječnja - Međunarodni dan smijeha
Na inicijativu dr. Madana Katarie, na današnji se dan od 1998. godine obilježava Međunarodni dan smijeha. Cilj obilježavanja ovog dana je da se ljudi što više smiju jer je smijeh najbolji lijek. Smijeh zahtijeva rad 17 mišića lica. U odrasloj dobi smijemo se oko 15 puta dnevno, a djeca to čine oko 400 puta dnevno.

21.12.2017. 12:03
Prvi dan zime
Zimski suncostaj ili solsticij je početak zime na sjevernoj polutki, a događa se 21. ili 22. prosinca. Tada je Sunce u svom prividnom kretanju po nebu najjužnije ili najniže nad obzorjem. Sunčeve su zrake okomite na južnu obratnicu, na 23°27' južne geografske širine.

19.01.2018. 10:22
Webinar: Going Mobile - promjena termina održavanja webinara
Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNET u suradnji s HUPE i TESOL EVO ICT4ELT organizira webinar pod nazivom „Going mobile“. Zbog spriječenosti predavača, webinar koji se trebao održati u utorak, 23. siječnja bit će održan u nedjelju, 21. siječnja 2018. godine od 15 do 16 sati, a vodit će ga profesor Jose Antonio da Silva i profesorica Marijana Smolčec.

17.01.2018. 15:55
Aplikacija za organizaciju i praćenje edukacije – EMA započela s radom
Aplikacija za organizaciju i praćenje edukacije (Education Management Application) s današnjim danom, 17. siječnja 2018. godine, puštena je u produkciju.

15.01.2018. 15:00
U okviru projekta e-Škole održan treći regionalni webinar
U sklopu provedbe pilot projekta „e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola“ danas je u Tehničkoj školi Ruđera Boškovića u Vinkovcima održan treći regionalni webinar na temu “Primjena IKT-a u nastavi računalstva i matematike”.

Zanimljivosti iz svijeta energije, ekologije, hrane, doma...
Smanjite količinu otpada u svom kućanstvu
Autor: Monika Špoljarić, 25. 5. 2012.

Svake se godine u kućanstvima zemalja zapadnog svijeta proizvedu milijuni tona smeća. Zabrinjavajuća je činjenica da oko 70% svega što bacimo u koš za smeće zapravo tamo ne pripada jer se može reciklirati. Razvijene europske regije poput skandinavskih zemalja te Njemačke, Austrije i Nizozemske to podrazumijevaju.

Uostalom, ukoliko ne razdvajate otpad u jednoj od tih zemalja, platit ćete mnogo viši porez. U Hrvatskoj je slika nažalost mnogo drugačija. Najučinkovitiji način za smanjenje smeća koje proizvodi vaše kućanstvo je spriječiti njegovo stvaranje. Sve ono što bacimo u kontejner, kamioni odnose na smetlišta. Zaprepašćujuće je da u Hrvatskoj najveći broj odlagališta otpada ne zadovoljava europske ekološke standarde i propise niti razdvaja otpad.

Sve to za posljedicu ima onečišćenje okoliša; zagađivanje vode raznim kemikalijama i atmosfere metanom. Spalionice otpada, također imaju svoje nedostatke jer se na taj način u zrak ispušta opasan plin dioksin kao i brojni drugi štetni spojevi.
Na sreću, postoje načini kako to promijeniti, a jedan od njih je zasigurno odvajanje otpada - vrlo je jednostavno napraviti mali reciklažni pogon u vlastitom domu - izazov da postanete ekološki osviješteni građani i svojim postupcima i primjerom promijenite stvari nabolje, je pred vama, a najbolje vrijeme za akciju je - sada!

Donosimo savjete kako smanjiti količinu smeća u vašem kućanstvu:

Odaberite proizvode s manje ambalaže
Kupujte veća pakiranja određenih proizvoda (obiteljska pakiranja)
Plastične vrećice za kupovinu zamijenite platnenom torbom ili košarom
Kupujte napitke u staklenim bocama koje se mogu reciklirati
Izbjegavajte jednokratni plastični pribor za jelo
Koristite punjive baterije
Zamijenite obične žarulje štednima
Nemojte uvijek kupovati nove stvari - dajte šansu rabljenima
Naučite popravljati i ponovno iskoristiti
Koristite biorazgradive lonce za bilje i
Izaberite proizvode od recikliranih materijala za vaše kućanstvo