« Listopad 2018 »

18.10.2018. 08:50
18. listopada - Europski dan suzbijanja trgovanja ljudima
Trgovina ljudima je ropstvo modernog doba čije su žrtve najčešće žene i djeca koji se seksualno iskorištavaju i tjeraju na prisilni rad. Procjenjuje se da u Europi godišnje nekoliko stotina tisuća ljudi postanu žrtvama trgovine ljudima.

16.10.2018. 14:06
16. listopada - Svjetski dan hrane
Svjetski dan hrane obilježava se 16. listopada, na dan kada je 1945. godine osnovan “Food and Agriculture Organization” (FAO), ogranak Ujedinjenih naroda koji se bavi hranom i razvojem agrikulture u svijetu. Otkako postoji, FAO se bavi problematikom nedostupnosti hrane, s posebnom pažnjom na zemlje u razvoju.

15.10.2018. 09:50
15. listopada - Međunarodni dan bijelog štapa
Međunarodni dan bijelog štapa obilježava se 15. listopada. U Hrvatskoj se s obilježavanjem počelo 1996. godine pa se tako Hrvatska priključila mnogobrojnim zemljama u kojima je Međunarodni dan bijelog štapa prerastao u Međunarodni dan slijepih kojom se prilikom najšira javnost upoznaje s problematikom slijepih osoba.

24.09.2018. 14:45
Objavljen preliminarni program 20. CARNET-ove korisničke konferencije CUC 2018
Objavljen je preliminarni program 20. CARNET-ove korisničke konferencije CUC 2018 koja će se pod nazivom “CUC20: mreža ideja” održati od 21. do 23. studenoga 2018. godine u Konvencijskom centru Šibenik.

19.09.2018. 14:56
U okviru CECIIS-a održan Dan e-Škola
Na Fakultetu organizacije i informatike u Varaždinu započela je trodnevna znanstvena konferencija posvećena informacijskim i inteligentnim sustavima - CECIIS 2018.

29.08.2018. 10:24
Webinar za učenike i roditelje: analitike učenja u e-Školama
Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNET organizira webinar na temu sustava za analitike učenja koji je osmišljen u okviru pilot projekta „e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola“.

Zanimljivosti iz svijeta energije, ekologije, hrane, doma...
Što znače oznake na plastičnim bocama??
Autor: Helena Kurtanjek, 18. 5. 2012.

Koliko god se trudili teško ju je izbjeći, plastika je postala dio naše svakodnevice. U nju pakiramo gotovo sve, pijemo i jedemo iz nje te često, možda i nesvjesni toga, nosimo odjeću od plastičnih materijala.

Toliko je raširena da je već pomalo uzimamo ˝zdravo za gotovo˝. Međutim, plastična ambalaža je daleko od ˝zdravog˝. Osim ogromnih količina plastičnog otpada koji svakodnevno završava u smeću (jedna plastična boca razgrađuje se oko 1000 godina!), plastična ambalaža može naštetiti i našem zdravlju.

Prije samo dvadesetak godina bilo je vjerojatno nezamislivo piti vodu iz plastičnih boca, danas je to uobičajena navika. Iako je voda iz naših slavina sasvim pitka, često kupujemo vodu u plastičnoj ambalaži misleći da je bolja za naše zdravlje. Međutim, jeste li se ikad pitali što znače oznake na plastičnim bocama?

Na dnu svake takve boce nalazi se objašnjenje kemijskog sastava plastike iz koje pijete. Riječ je o trokutu s brojem u sredini – on zapravo pokazuje koliko je opasna vaša plastika.

Evo male pomoći u razumijevanju tih znakova:

1 – PET (PETE )
Polietilen tereftalat - boce za vodu i sokove, detergente, može se reciklirati.
Ove boce namijenjene su jednokratnoj uporabi jer postoji mogućnost da ispuštaju teški metal antimon i kemijsku tvar EPA, koja ometa djelovanje hormona. Osim toga mogu sadržavati i kancerogene spojeve.

2 – HDP (HDPE )
Polietilen velike gustoće - boce za mlijeko, može se reciklirati.
Radi se o „dobroj“ plastici koja je sigurna za korištenje jer postoji jako mala vjerojatnost da će ispustiti štetne kemikalije u vodu.

3 – PVC (3V)
Polivinil klorid - plastični podovi, tegle za cvijeće, kreditne kartice, tuš-zavjese.
Premda ispušta dvije otrovne kemikalije koje ometaju djelovanje hormona u ljudskom tijelu, još je uvijek najčešće upotrebljavana plastika za boce.

4 – LDPE
Polietilen niske gustoće - omoti za cd, plastične vrećice za kupovinu ili spremanje hrane.
Ne ispušta kemikalije u vodu.

5 – PP
Polipropilen - plastični čepovi, slamke, kutije za spremanje hrane, najčešće se ne reciklira.
Također spada u plastike koje ne štete našem zdravlju. Od nje se proizvode čašice za jogurt i boce u koje se pakiraju sirupi.

6 – PS
Polistiren - plastične šalice za kavu. U vodu ispušta kancerogenu tvar stiren.
Najčešće se koristi u čašicama za kavu za jednokratnu uporabu ili u ambalaži brze prehrane.

7 – PC (ili bez oznake)
Mješavina nekoliko vrsta plastike - najnezdravija plastika za pakiranje prehrambene proizvode. Izlučuje kemikaliju BPA koja se povezuje s povećanim rizikom od srčanih oboljenja, šećerne bolesti i abnormalnosti enzima jetre. Na žalost, često se koristi u bočicama za dojenčad, sportskim bocama i posudama za spremanje hrane. Kanada je već zabranila njeno korištenje a Europska Unija ne dopušta njenu prisutnost u dječjim bočicama.

Plastične mase koje ne ispuštaju kemikalije u vodu nose oznake:
HDP (HDPE), LDPE i PP ili brojeve 2, 4 i 5 .

Kod svih ostalih oznaka radije razmislite jeste li baš toliko žedni. Voda u takvim bocama podložna je kemijskom djelovanju ambalaže u kojoj se nalazi, a kod naknadnog punjenja izložena je i bakteriološkom djelovanju.

Najbolje rješenje je vratiti se korištenju dobrih starih staklenih boca ili držite vodu u aluminijskim bocama sa zaštitnom košuljicom koja sprečava njen neposredan dodir s aluminijem.

Izvor: http://www.naturala.hr