« Listopad 2018 »

18.10.2018. 08:50
18. listopada - Europski dan suzbijanja trgovanja ljudima
Trgovina ljudima je ropstvo modernog doba čije su žrtve najčešće žene i djeca koji se seksualno iskorištavaju i tjeraju na prisilni rad. Procjenjuje se da u Europi godišnje nekoliko stotina tisuća ljudi postanu žrtvama trgovine ljudima.

16.10.2018. 14:06
16. listopada - Svjetski dan hrane
Svjetski dan hrane obilježava se 16. listopada, na dan kada je 1945. godine osnovan “Food and Agriculture Organization” (FAO), ogranak Ujedinjenih naroda koji se bavi hranom i razvojem agrikulture u svijetu. Otkako postoji, FAO se bavi problematikom nedostupnosti hrane, s posebnom pažnjom na zemlje u razvoju.

15.10.2018. 09:50
15. listopada - Međunarodni dan bijelog štapa
Međunarodni dan bijelog štapa obilježava se 15. listopada. U Hrvatskoj se s obilježavanjem počelo 1996. godine pa se tako Hrvatska priključila mnogobrojnim zemljama u kojima je Međunarodni dan bijelog štapa prerastao u Međunarodni dan slijepih kojom se prilikom najšira javnost upoznaje s problematikom slijepih osoba.

24.09.2018. 14:45
Objavljen preliminarni program 20. CARNET-ove korisničke konferencije CUC 2018
Objavljen je preliminarni program 20. CARNET-ove korisničke konferencije CUC 2018 koja će se pod nazivom “CUC20: mreža ideja” održati od 21. do 23. studenoga 2018. godine u Konvencijskom centru Šibenik.

19.09.2018. 14:56
U okviru CECIIS-a održan Dan e-Škola
Na Fakultetu organizacije i informatike u Varaždinu započela je trodnevna znanstvena konferencija posvećena informacijskim i inteligentnim sustavima - CECIIS 2018.

29.08.2018. 10:24
Webinar za učenike i roditelje: analitike učenja u e-Školama
Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNET organizira webinar na temu sustava za analitike učenja koji je osmišljen u okviru pilot projekta „e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola“.

Zanimljivosti iz svijeta energije, ekologije, hrane, doma...
Još ne reciklirate??
Autor: Marko Bačak, 11. 5. 2012.

Reciklirajte otpad. Recikliranjem čuvate okoliš i štedite energiju - svaki kilogram recikliranog papira znači 4 kg manje stakleničkih plinova u atmosferi, a jedna tona prikupljenog papira spašava 20 stabala. Zbrinjavanje otpada je jedan od najvažnijih čimbenika vezanih uz brigu za okoliš. Godišnje po stanovniku u Hrvatskoj nastane 270 kg otpada, te se ukupno odbaci 1.2 milijuna tona otpada. Količina otpada se može značajno smanjiti recikliranjem onih materijala koji to dozvoljavaju. Na taj način smanjuje se potrošnja sirovina, uvoz sekundarnih sirovina  te potrošnja energije, a istovremeno se zapošljavaju i novi radnici – što ima povoljan utjecaj na cjelokupno gospodarstvo.

Recikliranje papira je najstariji postupak reciklaže. Sustav odvojenog skupljanja papira i kartona najrazvijeniji je i najbolje organiziran reciklažni postupak u Hrvatskoj u usporedbi s ostalim postupcima recikliranja. Kapacitet dvaju najvećih tvrtki za reciklažu papira omogućuje reciklažu za otprilike 400.000 t/god., ali nažalost recikliraju samo 200.000 t/god. Svaki kilogram recikliranog papira znači 4 kg manje stakleničkih plinova u atmosferi, a jedna tona prikupljenog papira spašava 20 stabala. Ono što vi možete učiniti je prikupljanje papira u kućanstvu, te odlaganje u odgovarajući plavi kontejner za papir u vašem kvartu.

Do donošenja pravilnika o Ambalaži i ambalažnom otpadu, količine reciklirane ambalaže su bile zanemarive. Međutim, nakon njegove primjene vidljivi su pomaci i očekuje se poboljšanje kako se sustav bude razvijao.

Savjetima vezanim uz recikliranje otpada uštedjet ćete energiju, sačuvati okoliš od onečišćenja i, u konačnici, uštedjeti i novac:

- Plastičnu ambalažu od pića i napitaka vraćajte u trgovinu radi daljnje upotrebe. Postupkom recikliranja starih boca dobivaju se sirovine za proizvodnju novih boca ili nekog drugog odgovarajućeg proizvoda. Otpadna ambalaža se može koristiti i kao energent. Kupujte proizvode u većim pakiranjima, jer se npr. za proizvodnju jedne boce od 1,5 litre potroši manje energije nego za 3 boce od 0,5 litre.

- Umjesto vode i sokova u plastičnoj ambalaži sve su dostupniji oni u staklenoj ambalaži pa predlažemo da kupujete takve napitke.

- Kupujte proizvode izrađene od recikliranog materijala. Njihova izrada zahtjeva manje količine energije (za neke proizvode koristi se i 95% manje energije).

- Koristite vrećice iz dućana ponovno.

- Sortirajte otpad i odlažite ga u za to predviđene spremnike.

- Zbrinjavajte elektronički i električni otpad. 0800 444 110 je broj telefona na kojemu možete zatražiti preuzimanje tog otpada.

- Kupujte veća pakiranja : Za proizvodnju jedne boce od 1,5 litre potroši se manje eneregije nego za 3 boce od 0,5 litre. Također proizvodi se i manje otpada.

- Prije nego se odlučite na kupnju novog uređaja, pokušajte popraviti stari i ponovo ga koristiti.

- Uvijek kada je moguće koristite baterije koje se mogu više puta ponovo puniti.

- Veliki dio vašeg kuhinjskog otpada može se pretvoriti u visokovrijedan kompost, koji će vrlo učinkovito zamijeniti umjetna gnojiva u vašem vrtu ili voćnjaku.

- Stare gume ne bacajte u okoliš, već ih prodajte ovlaštenom sakupljaču jer se njihovom reciklažom mogu dobiti novi proizvodi (podloga za sportske terene i zaštitne podne obloge, obloge za izolaciju krovova, zvučne barijere u graditeljstvu, različite oznake u cestovnom prometu i dr.).

- Staklo je izrazito pogodno za recikliranje jer se može reciklirati bezbroj puta. Udio stakla u kućnom otpadu iznosi oko 10%. Odvojenim prikupljanjem stakla štedimo prostor na odlagalištu, dragocjene prirodne sirovine i energiju te smanjujemo onečišćenje tla, vode i zraka.

- Ako imate umjetničkih sklonosti pokušajte od otpadnih materijala načiniti nešto lijepo i upotrebljivo

Izvor: http://www.undp.hr/