« Svibanj 2019 »

se školski časopis CVRČAK

15.05.2019. 08:36
15. svibnja - Međunarodni dan obitelji
Međunarodni dan obitelji - 15. svibnja proglasili su Ujedinjeni narodi svojom rezolucijom 1993. godine. Prvi put se taj dan obilježio 15. svibnja 1994. godine pod sloganom “Da obiteljski dan ne čine stvari nego srdačni odnosi roditelja i djece”.

09.05.2019. 10:06
9. svibnja - Dan Europe
Dana 9. svibnja u svim sadašnjim i budućim članicama Europske unije, obilježava se Dan Europe koji simbolizira zajedništvo i snagu europske zajednice država i ljudi. Dan Europe obilježava se od 1985. godine kada se na Milanskom summitu u znak sjećanja na Schumanovu deklaraciju proglasili 9. svibnja Danom Europe.

29.04.2019. 09:30
29. travnja - Svjetski dan plesa
UNESCO-ov Međunarodni odbor za ples Međunarodnog kazališnog instituta za ples ITI pokrenuo je inicijativu da se 29. travnja proglasi Svjetskim danom plesa. Kao datum odabran je dan rođenja začetnika modernog baleta i jednoga od najvećih plesnih reformatora Jeana Georgesa Noverrea.

Međunarodni dan sjećanja na žrtve Holokausta
Autor: Sanja Vranješević, 28. 1. 2019.

Učenici viših razreda OŠ Veliko Trojstvo obilježili su krajem siječnja Međunarodni dan sjećanja na holokaust i sprječavanja zločina protiv čovječnosti.

Dan sjećanja na holokaust i sprječavanja zločina protiv čovječnosti međunarodni je dan sjećanja kojim se želi podsjetiti na sve žrtve nacističkih režima tijekom II. svjetskog rata. Taj se dan obilježava diljem Europe, u najvećem broju europskih zemalja za datum obilježavanja izabran je 27. siječnja jer je tog datuma 1945. oslobođeno je 7.500 zatvorenika koje su za sobom ostavili nacisti u koncentracijskom logoru Auschwitz u Poljskoj.

Baš kao i mnoge generacije prije njih, učenike je zgrozio natpis iznad ulaznih vrata  u Auschwitz i Dachau- poznati nacistički slogan „Arbeit macht frei“ što znači „Rad oslobađa“.

Kako se strahote II. svjetskog rata više nikada ne bi ponovile učenici su na satima povijesti i Povjesničarima učili i istraživali Davidovu zvijezdu, brojeve tetovirane na rukama logoraša, logore i čitali tekstove Anne Frank koja je i u najcrnjim vremenima održala i u drugima rasplamsavala nadu u dobro, kao i u bolje i ljepše sutra podsjećajući nas tako da nikad nismo posve nemoćni i obespravljeni jer su najveća snaga i moć uvijek u nama.

„Shvatila sam da ljepota uvijek negdje postoji – u prirodi, zrakama sunca, slobodi, u tebi samome; to ti sve može pomoći.

Zaista je čudo što nisam odustala od svih svojih ideala jer se čine tako apsurdnim i nemogućim za ostvariti. Ipak, ne odustajem od njih jer, unatoč svemu, i dalje vjerujem da su ljudi dobri.
Ne želim da živjeti uzalud kao većina ljudi. Želim da biti korisna i donositi zadovoljstvo svim ljudima, čak i onima koje nikada nisam upoznala. Želim nastaviti živjeti i nakon smrti!“

- Anne Frank (12. lipnja 1929., Frankfurt, Njemačka- veljača 1945., Bergen-Belsen, koncentracijski logor, Njemačka).