« Svibanj 2019 »

Ovaj mjesec: 2047

15.05.2019. 08:36
15. svibnja - Međunarodni dan obitelji
Međunarodni dan obitelji - 15. svibnja proglasili su Ujedinjeni narodi svojom rezolucijom 1993. godine. Prvi put se taj dan obilježio 15. svibnja 1994. godine pod sloganom “Da obiteljski dan ne čine stvari nego srdačni odnosi roditelja i djece”.

09.05.2019. 10:06
9. svibnja - Dan Europe
Dana 9. svibnja u svim sadašnjim i budućim članicama Europske unije, obilježava se Dan Europe koji simbolizira zajedništvo i snagu europske zajednice država i ljudi. Dan Europe obilježava se od 1985. godine kada se na Milanskom summitu u znak sjećanja na Schumanovu deklaraciju proglasili 9. svibnja Danom Europe.

29.04.2019. 09:30
29. travnja - Svjetski dan plesa
UNESCO-ov Međunarodni odbor za ples Međunarodnog kazališnog instituta za ples ITI pokrenuo je inicijativu da se 29. travnja proglasi Svjetskim danom plesa. Kao datum odabran je dan rođenja začetnika modernog baleta i jednoga od najvećih plesnih reformatora Jeana Georgesa Noverrea.

Međunarodni dan dječjih prava
Autor: Sanja Vranješević, 20. 11. 2018.

Djeca se rađaju s temeljnim slobodama i pravima koja pripadaju svim ljudskim bićima. No, s obzirom na tjelesnu i psihičku nezrelost djece, nameće se potreba isticanja posebnih prava djeteta na zaštitu.

Učenici naše škole, pod vodstvom Vijeća učenika, a u suradnji sa svojim nastavnicima, povodom Međunarodnog dana tolerancije i Međunarodnog dana dječjih prava, organizirali su humanitarnu dječju tombolu "Udomi jednog plišanca", koja je dio školskih projekata "Škole za Afriku" i "Marijini obroci". Kupujući kupone, simboličnim donacijama, učenici su imali priliku "udomiti" jednog plišanca, koje su za potrebe tombole osigurali nastavnici. Osmijeh na licima učenika nije izostajao, kao niti veselje "udomljenim" plišancem i saznanjem da su svojim malim srcima učinili veliko dobro djelo.

Konvencija UN-a o pravima djeteta, donesena je 20. studenog 1989. godine. Riječ "konvencija" naznačuje da se radi o dogovoru i sporazumu koji obvezuje države članice UN-a, dakle to je svojevrstan međunarodni zakon. Prihvatile su ga 193 države u svijetu, a od 1992. godine i Republika Hrvatska.
Kroz sve ove godine, medijski su praćena prava djece, nastoji se osigurati bolja i kvalitetnija zaštita djece, dječji glas je donekle dobio svoju jačinu.
No, još uvijek su širom svijeta, djeci uskraćena osnovna životna prava:  Prava preživljavanja - hrana, smještaj, stanovanje, zdravlje, životni standard​; Razvojna prava - razvoj, odgoj i obrazovanje, obitelj, kultura, identitetPrava sudjelovanja - donošenje odluka, druženje, izražavanje, pristup informacijama; Prava zaštite od - zlostavljanja, zanemarivanja, izrabljivanja, mučenja, otmice, prostitucije...

Preporuka Amnesty International-a, kako se djeci mogu objasniti njihova prava, glasi:

"Tvoja prava su ono što smiješ raditi i ono što ljudi koji su odgovorni za tebe moraju napraviti da budeš sretan, zdrav i siguran. Naravno, i ti imaš odgovornost prema drugoj djeci i odraslima, kako bi i oni imali svoja prava."