« Prosinac 2017 »

11.12.2017. 12:19
11. prosinca - Svjetski dan UNICEF-a
Generalna skupština Ujedinjenih naroda, 11. prosinca 1946. godine osnovala je organizaciju za pomoć djeci – UNICEF (United Nations Children's Fund). Nastao je s ciljem pružanja pomoći djeci poslijeratne Europe. Danas je najveći dio napora UNICEF-a je usmjeren na djecu u zemljama u razvoju.

11.12.2017. 10:57
11. prosinca - Međunarodni dan planina
Međunarodni dan planina obilježava se od 2003. godine s ciljem upoznavanja šire javnosti s planinskim područjima, njihovim vrijednostima i problemima. Ovogodišnji Međunarodni dan planina posvećen je planinama i šumama. Cilj mu je povećati svijest javnosti o važnosti planinskih šuma te uloge koju one imaju kao i njihovog utjecaja na mjere prilagođavanja klimatskim promjenama.

06.12.2017. 08:40
6. prosinca - Blagdan svetog Nikole
U katoličkom svijetu, ali i općenito u tzv. zapadnoj kulturi 6. prosinca slavi se Sveti Nikola. Djeca ga najčešće povezuju s darovima koje dobra djeca pronalaze u svojim čizmicama, a poznaju i Krampusa koji donosi šibe za zločestu djecu. No, tko je zapravo bio Sveti Nikola i od kuda dolazi legenda o darivanju djece?

15.12.2017. 10:14
Dovršena izrada svih 240 scenarija poučavanja
Objavom preostalih 70 scenarija za STEM predmete, Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNet u suradnji s projektnim partnerima dovršila je izradu svih 240 scenarija poučavanja koji su razvijani u sklopu pilot projekta "e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola".

13.12.2017. 15:16
Webinar: SEN pupils in my class – There’s always one more question to be asked
U srijedu, 20. prosinca 2017. godine od 20 do 21 sat Hrvatsko udruženje profesora engleskog jezika u suradnji s CARNetom održat će webinar pod nazivom SEN pupils in my class – There’s always one more question to be asked.

04.12.2017. 10:31
CARNet domaćin međunarodnog partnerskog sastanka projekta CRISS
U siječnju 2017. godine Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNet priključila se međunarodnom projektu CRISS (Demonstration of a scalable and cost-effective cloud-based digital learning infrastructure through the Certification of digital competences in primary and secondary schools) koji se provodi u okviru programa Europske unije Obzor 2020.

Dan grada Bjelovara
Autor: Sanja Vranješević, 7. 10. 2017.

Grupa Povjesničara OŠ Veliko Trojstvo 29. rujna 2017. godine sudjelovala je u svečanom obilježavanju Dana grada Bjelovara i Dana bjelovarskih branitelja. U središnjem gradskom parku  položeni su  lovorovi vijenci na spomen obilježju poginulim braniteljima i za civilne žrtve na katedrali. Vojno-akrobatska ceremonija Počasno-zaštitne satnije Oružanih snaga RH  ispred paviljona ostavila nas je sve bez daha jer je zaista impresivno što vrhunski uvježbani vojnici mogu s puškama. Nakon toga uslijedilo je čitanje imena poginulih hrvatskih branitelja s područja Grada Bjelovara te obraćanje zamjenika ministra hrvatskih branitelja. Povorka je krenula na mimohod prema spomen-području Barutani, a mi smo se uputili u izložbeni prostor Domovinskog rata koji ima obilježje muzejskog postava.

Izloženi predmeti dio su zbirke u postupku registracije i kategorizacije u okviru privremene zaštite pri nadležnom konzervatorskom odjelu Ministarstva kulture kao kulturnog dobra Republike Hrvatske. U okviru postava prikazani su predmeti proizašli iz Domovinskog rata čiji su elementi dio povijesnog hrvatskog identiteta te s time u etnološkoj dimenziji imaju edukativni karakter.

Naučili smo i zašto baš taj dan obilježavamo ovako svečano, a to smo saželi u kratak tekst:

"Vojarna "Božidar Adžija" na Vojnoviću u samom gradu i objekti JNA u okolici Bjelovara bili su blokirani i napadnuti od strane hrvatskih snaga, jer se 265. mehanizirana brigada na čelu s pukovnikom Rajkom Kovačevićem nije željela mirno predati. Planom "Bilogora" HV je 29. rujna 1991. napala i zauzela vojarnu. Skladište se našlo u okruženju i pod napadom. Nakon kraće borbe, major Milan Tepić je naredio vojnicima, da se predaju, a sam je ostao u skladištu. Prilikom ulaska hrvatskih snaga u objekt, u 10 sati i 17 minuta, 29. rujna, aktivirao je eksploziv i uništio skladište, u kojem se nalazilo 170 tona eksplozivnih sredstava. U eksploziji je i sam poginuo, kao i još 11 hrvatskih vojnika. Major Milan Tepić u Srbiji se slavi kao ratni heroj, po njemu su nazvane ulice u Beogradu, Novom Sadu i Banjaluci. Tijekom tog 29. rujna 1991. trajao je oružani sukob oko vojarne. Bilo je razmjene pješačke i minobacačke vatre. Jedan od tenkova napustio je vojarnu i pucao po kućama oko vojarne, koje su pri tome jako oštećene. Više minobacačkih granata palo je i na crkvu sv. Terezije Avilske pri čemu su poginule tri žene. Oko 19 sati, hrvatska vojska zauzela je vojarnu, pri čemu su ubijeni pukovnik Rajko Kovačević, potpukovnik Miljko Vasić i kapetan prve klase JNA Dragiša Jovanović, a ostali vojnici su zarobljeni."

Izvor: nastavnica Zlatka Pemper