« Listopad 2018 »

18.10.2018. 08:50
18. listopada - Europski dan suzbijanja trgovanja ljudima
Trgovina ljudima je ropstvo modernog doba čije su žrtve najčešće žene i djeca koji se seksualno iskorištavaju i tjeraju na prisilni rad. Procjenjuje se da u Europi godišnje nekoliko stotina tisuća ljudi postanu žrtvama trgovine ljudima.

16.10.2018. 14:06
16. listopada - Svjetski dan hrane
Svjetski dan hrane obilježava se 16. listopada, na dan kada je 1945. godine osnovan “Food and Agriculture Organization” (FAO), ogranak Ujedinjenih naroda koji se bavi hranom i razvojem agrikulture u svijetu. Otkako postoji, FAO se bavi problematikom nedostupnosti hrane, s posebnom pažnjom na zemlje u razvoju.

15.10.2018. 09:50
15. listopada - Međunarodni dan bijelog štapa
Međunarodni dan bijelog štapa obilježava se 15. listopada. U Hrvatskoj se s obilježavanjem počelo 1996. godine pa se tako Hrvatska priključila mnogobrojnim zemljama u kojima je Međunarodni dan bijelog štapa prerastao u Međunarodni dan slijepih kojom se prilikom najšira javnost upoznaje s problematikom slijepih osoba.

24.09.2018. 14:45
Objavljen preliminarni program 20. CARNET-ove korisničke konferencije CUC 2018
Objavljen je preliminarni program 20. CARNET-ove korisničke konferencije CUC 2018 koja će se pod nazivom “CUC20: mreža ideja” održati od 21. do 23. studenoga 2018. godine u Konvencijskom centru Šibenik.

19.09.2018. 14:56
U okviru CECIIS-a održan Dan e-Škola
Na Fakultetu organizacije i informatike u Varaždinu započela je trodnevna znanstvena konferencija posvećena informacijskim i inteligentnim sustavima - CECIIS 2018.

29.08.2018. 10:24
Webinar za učenike i roditelje: analitike učenja u e-Školama
Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNET organizira webinar na temu sustava za analitike učenja koji je osmišljen u okviru pilot projekta „e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola“.

Dan grada Bjelovara
Autor: Sanja Vranješević, 7. 10. 2017.

Grupa Povjesničara OŠ Veliko Trojstvo 29. rujna 2017. godine sudjelovala je u svečanom obilježavanju Dana grada Bjelovara i Dana bjelovarskih branitelja. U središnjem gradskom parku  položeni su  lovorovi vijenci na spomen obilježju poginulim braniteljima i za civilne žrtve na katedrali. Vojno-akrobatska ceremonija Počasno-zaštitne satnije Oružanih snaga RH  ispred paviljona ostavila nas je sve bez daha jer je zaista impresivno što vrhunski uvježbani vojnici mogu s puškama. Nakon toga uslijedilo je čitanje imena poginulih hrvatskih branitelja s područja Grada Bjelovara te obraćanje zamjenika ministra hrvatskih branitelja. Povorka je krenula na mimohod prema spomen-području Barutani, a mi smo se uputili u izložbeni prostor Domovinskog rata koji ima obilježje muzejskog postava.

Izloženi predmeti dio su zbirke u postupku registracije i kategorizacije u okviru privremene zaštite pri nadležnom konzervatorskom odjelu Ministarstva kulture kao kulturnog dobra Republike Hrvatske. U okviru postava prikazani su predmeti proizašli iz Domovinskog rata čiji su elementi dio povijesnog hrvatskog identiteta te s time u etnološkoj dimenziji imaju edukativni karakter.

Naučili smo i zašto baš taj dan obilježavamo ovako svečano, a to smo saželi u kratak tekst:

"Vojarna "Božidar Adžija" na Vojnoviću u samom gradu i objekti JNA u okolici Bjelovara bili su blokirani i napadnuti od strane hrvatskih snaga, jer se 265. mehanizirana brigada na čelu s pukovnikom Rajkom Kovačevićem nije željela mirno predati. Planom "Bilogora" HV je 29. rujna 1991. napala i zauzela vojarnu. Skladište se našlo u okruženju i pod napadom. Nakon kraće borbe, major Milan Tepić je naredio vojnicima, da se predaju, a sam je ostao u skladištu. Prilikom ulaska hrvatskih snaga u objekt, u 10 sati i 17 minuta, 29. rujna, aktivirao je eksploziv i uništio skladište, u kojem se nalazilo 170 tona eksplozivnih sredstava. U eksploziji je i sam poginuo, kao i još 11 hrvatskih vojnika. Major Milan Tepić u Srbiji se slavi kao ratni heroj, po njemu su nazvane ulice u Beogradu, Novom Sadu i Banjaluci. Tijekom tog 29. rujna 1991. trajao je oružani sukob oko vojarne. Bilo je razmjene pješačke i minobacačke vatre. Jedan od tenkova napustio je vojarnu i pucao po kućama oko vojarne, koje su pri tome jako oštećene. Više minobacačkih granata palo je i na crkvu sv. Terezije Avilske pri čemu su poginule tri žene. Oko 19 sati, hrvatska vojska zauzela je vojarnu, pri čemu su ubijeni pukovnik Rajko Kovačević, potpukovnik Miljko Vasić i kapetan prve klase JNA Dragiša Jovanović, a ostali vojnici su zarobljeni."

Izvor: nastavnica Zlatka Pemper