« Prosinac 2017 »

11.12.2017. 12:19
11. prosinca - Svjetski dan UNICEF-a
Generalna skupština Ujedinjenih naroda, 11. prosinca 1946. godine osnovala je organizaciju za pomoć djeci – UNICEF (United Nations Children's Fund). Nastao je s ciljem pružanja pomoći djeci poslijeratne Europe. Danas je najveći dio napora UNICEF-a je usmjeren na djecu u zemljama u razvoju.

11.12.2017. 10:57
11. prosinca - Međunarodni dan planina
Međunarodni dan planina obilježava se od 2003. godine s ciljem upoznavanja šire javnosti s planinskim područjima, njihovim vrijednostima i problemima. Ovogodišnji Međunarodni dan planina posvećen je planinama i šumama. Cilj mu je povećati svijest javnosti o važnosti planinskih šuma te uloge koju one imaju kao i njihovog utjecaja na mjere prilagođavanja klimatskim promjenama.

06.12.2017. 08:40
6. prosinca - Blagdan svetog Nikole
U katoličkom svijetu, ali i općenito u tzv. zapadnoj kulturi 6. prosinca slavi se Sveti Nikola. Djeca ga najčešće povezuju s darovima koje dobra djeca pronalaze u svojim čizmicama, a poznaju i Krampusa koji donosi šibe za zločestu djecu. No, tko je zapravo bio Sveti Nikola i od kuda dolazi legenda o darivanju djece?

13.12.2017. 15:16
Webinar: SEN pupils in my class – There’s always one more question to be asked
U srijedu, 20. prosinca 2017. godine od 20 do 21 sat Hrvatsko udruženje profesora engleskog jezika u suradnji s CARNetom održat će webinar pod nazivom SEN pupils in my class – There’s always one more question to be asked.

04.12.2017. 10:31
CARNet domaćin međunarodnog partnerskog sastanka projekta CRISS
U siječnju 2017. godine Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNet priključila se međunarodnom projektu CRISS (Demonstration of a scalable and cost-effective cloud-based digital learning infrastructure through the Certification of digital competences in primary and secondary schools) koji se provodi u okviru programa Europske unije Obzor 2020.

01.12.2017. 09:19
NATO vježba "Cyber Coalition 2017"
Hrvatska akademska i istraživačka mreža - CARNet sudjelovala je u desetoj po redu NATO vježbi zaštite NATO i nacionalnih računalnih sustava pod nazivom "Cyber Coalition 2017".

Anketa o društvenim mrežama
Autor: Sanja Vranješević, 3. 4. 2017.

Mali novinari OŠ Veliko Trojstvo proveli su anketu o društvenim mrežama.

Zanimalo nas je jesu li naši prijatelji postali ovisni o računalu i mobitelu te koliko se druže s prijateljima izvan društvenih mreža.

Otkrili smo da 83% djece posjeduje mobitel ili računalo, što i nije iznenađujuće s obzirom da živimo u vrijeme kada je računalno znanje nužno za život. Ono što nas je zainteresiralo je činjenica da 93% učenika naše škole posjeduje barem jedan profil na društvenoj mreži i računalo koriste u svrhu zabave, dakle, računalne igrice. Čak i ovi podaci nas nisu toliko iznenadili, ali smo se zabrinuli kada smo vidjeli da naši vršnjaci nisu svjesni moći interneta, a čak je njih 16% imalo neko neugodno iskustvo na internetu. Vjerujemo da su upravo ta djeca prisilno postala svjesna koliko treba biti oprezan kada stavljaš svoje podatke svima na korištenje.

Možemo se pohvaliti činjenicom da su naši prijatelji osviješteni i da znaju što znači pravo prijateljstvo te da se većina svakodnevno druži izvan društvenih mreža. Velik broj, 67%, smatra da ima isti broj pravih prijatelja otkad postoje društvene mreže.

Ono što mi mali istraživači možemo predložiti onom manjem broju djece koja se zatvaraju ispred računala je - izađite, upoznajte prirodu i družite se jer ćete samo tako steći prave prijetelje i zabaviti se.

Grafički prikaz možete pogledati  OVDJE!

Anketu proveli: Klaudija Radonić, Lana Đipalo, Ema Mamić i Lana Vunderlih

Tekst pripremile: Klaudija Radonić i Lana Đipalo