« Veljača 2018 »

21.02.2018. 09:00
21. veljače - Međunarodni dan materinjeg jezika
Materinji ili materinski jezik je termin kojim označavamo prvi jezik koji neka osoba nauči u svojoj obitelji. Stručnjaci tvrde da je znanje materinskog jezika vrlo važno pri formiranju mišljenja, a istraživanja pokazuju da osoba koja nije svladala svoj materinski jezik ima problema s učenjem ne samo drugih jezika već i s učenjem uopće.

20.02.2018. 08:37
20. veljače - Svjetski dan socijalne pravde
Ujedinjeni narodi su 2007. godine su donijeli odluku da će 20. veljače obilježavati kao Svjetski dan socijalne pravde budući se socijalni razvoj mora temeljiti na pravdi, solidarnosti i jednakosti među svim zemljama i unutar svake od njih, a socijalna pravda, jednakost i pravičnost čine temeljne vrijednosti svakog društvenog života.

16.02.2018. 08:30
16. veljače - Svjetski dan čitanja naglas
Svjetski dan čitanja naglas obilježava se od 2010. godine, a nastao je na inicijativu Svjetske organizacije LitWorld. Taj dan trebao bi pokazati svijetu kako pravo na čitanje i pisanje pripada svima. Djeca i odrasli širom svijeta, slaveći moć riječi kreiraju društvo koje će omogućiti svakom, baš svakom djetetu pravo na obrazovanje te pristup knjigama i tehnologiji.

23.02.2018. 14:08
.hr domena slavi 25 godina postojanja
CARNET je danas obilježio 25 godina otkako je Hrvatska dobila svoju nacionalnu domenu te tako postala priznata i u globalnom internetskom prostoru.

13.02.2018. 16:47
Potpredsjednik Europske komisije posjetio OŠ Izidora Kršnjavoga
Potpredsjednik Europske komisije, Andrus Ansip koji danas boravi u službenom posjetu Republici Hrvatskoj, obišao je zajedno s predsjednicom Republike Hrvatske, Kolindom Grabar-Kitarović te ravnateljem CARNET-a, Goranom Kezunovićem zagrebačku Osnovnu školu Izidora Kršnjavoga, jednu od 151 škole koja je uključena u provedbu pilot projekta „e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola“.

05.02.2018. 11:45
Obilježite s nama Dan sigurnijeg Interneta
Povodom Dana sigurnijeg Interneta, koji se obilježava u utorak, 6. veljače 2018. godine Nacionalni CERT će s početkom u 12 i 30 sati održati webinar naslovljen "WannaCry - Dani nesigurnog Interneta"

Anketa o društvenim mrežama
Autor: Sanja Vranješević, 3. 4. 2017.

Mali novinari OŠ Veliko Trojstvo proveli su anketu o društvenim mrežama.

Zanimalo nas je jesu li naši prijatelji postali ovisni o računalu i mobitelu te koliko se druže s prijateljima izvan društvenih mreža.

Otkrili smo da 83% djece posjeduje mobitel ili računalo, što i nije iznenađujuće s obzirom da živimo u vrijeme kada je računalno znanje nužno za život. Ono što nas je zainteresiralo je činjenica da 93% učenika naše škole posjeduje barem jedan profil na društvenoj mreži i računalo koriste u svrhu zabave, dakle, računalne igrice. Čak i ovi podaci nas nisu toliko iznenadili, ali smo se zabrinuli kada smo vidjeli da naši vršnjaci nisu svjesni moći interneta, a čak je njih 16% imalo neko neugodno iskustvo na internetu. Vjerujemo da su upravo ta djeca prisilno postala svjesna koliko treba biti oprezan kada stavljaš svoje podatke svima na korištenje.

Možemo se pohvaliti činjenicom da su naši prijatelji osviješteni i da znaju što znači pravo prijateljstvo te da se većina svakodnevno druži izvan društvenih mreža. Velik broj, 67%, smatra da ima isti broj pravih prijatelja otkad postoje društvene mreže.

Ono što mi mali istraživači možemo predložiti onom manjem broju djece koja se zatvaraju ispred računala je - izađite, upoznajte prirodu i družite se jer ćete samo tako steći prave prijetelje i zabaviti se.

Grafički prikaz možete pogledati  OVDJE!

Anketu proveli: Klaudija Radonić, Lana Đipalo, Ema Mamić i Lana Vunderlih

Tekst pripremile: Klaudija Radonić i Lana Đipalo