« Kolovoz 2017 »

11.08.2017. 14:24
12. kolovoza - Međunarodni dan mladih
Generalna skupština Ujedinjenih naroda je 1999. godine donijela rezoluciju o proglašenju Međunarodnog dana mladih te se on kontinuirano obilježava svake godine 12. kolovoza. Mladi su društvena skupina koju u Republici Hrvatskoj, prema Nacionalnom programu djelovanja za mlade, čine svi građani Republike Hrvatske u dobi od 15 do 29 godina.

04.08.2017. 08:10
4. kolovoza - Dan prijateljstva
Godine 1935. Kongres Sjedinjenih Američkih Država posvetio je jedan dan u godini prijateljima i prijateljstvu, i taj je dan proglašen Nacionalnim danom prijateljstva, i od tada se svake godine, prve nedjelje u mjesecu kolovozu, slavi Dan prijateljstva.

28.07.2017. 08:09
28. srpnja - Svjetski dan borbe protiv hepatitisa
Hepatitis je bolest koja ubija gotovo kao i AIDS s oko 1,4 milijuna smrti na godinu, objavila je u Ženevi Svjetska zdravstvena organizacija WHO u povodu Svjetskog dana borbe protiv hepatitisa koji se obilježava 28. srpnja.

02.08.2017. 12:50
Poziv na prethodno savjetovanje sa zainteresiranim gospodarskim subjektima
Hrvatska akademska i istraživačka mreža - CARNet priprema provedbu postupka javne nabave za „Nabavu visokodostupnog sustava za upravljanje API pozivima u pilot projektu “e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola (pilot projekt)”.

10.07.2017. 13:05
Ministrica Divjak dala podršku projektu e-Škole
Zahvaljujući pilot projektu „e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola“, 151 škola će od jeseni biti spremna za primjenu modernijeg poučavanja koje će obilovati novim sadržajima i mogućnostima, rečeno je danas na predstavljanju dosadašnjih rezultata ovog projekta kojeg provodi Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNet.

01.07.2017. 14:56
Ispunite upitnik o digitalnim kompetencijama u okviru projekta CRISS
U siječnju 2017. godine započeo je CRISS (Demonstration of a scalable and cost-effective cloud-based digital learning infrastructure through the Certification of digital competences in primary and secondary schools) projekt iz programa Europske unije Obzor 2020.

Izlet u Bjelovar
Autor: Sanja Vranješević, 21. 12. 2016.

Mali novinari Osnovne škole Veliko Trojstvo prošlog su četvrtka posjetili redakciju Bjelovarskog lista, tim Radija Terezije, prošetali središnjim gradskim trgom te proučili je li  božićni ugođaj stigao i na našu tržnicu.

Zavirite pod opširnije i u fotogaleriju!

U Bjelovarskom listu toplo nas je dočekala novinarka Slavica Trgovac Martan i otkrila nam što se krije iza vrata uredništva Bjelovarskog lista. Pretpostavljali smo da je posao novinara težak, ali smo se iznenadili koliko je složen. Biti novinar ne znači samo pratiti događanja i o njima pisati, nego doprijeti do srca čitatelja. Kada to uspijemo, otkrila nam je naša voditeljica, tada smo vrsni novinar. Još je nešto jako bitno,  govorila nam je glavna urednica Alica Pintarić, a to je pismenost. Da, besprijekorna pismenost je vrlo važna u novinarskom poslu, a meni se trenutačno čini kao nemogući ostvaraj. Vidjevši našu zaprepaštenost onime što sve moramo znati i koje vještine trebamo imati, novinari nam otkrivaju tajnu svog uspjeha: „Radi ono što voliš i ništa ti neće biti teško niti nedostižno!“ Ono što mi se čini najzanimljivije u njihovom poslu je terenski rad. Redovito su na terenu i malo vremena provode u redakciji. Zanimalo nas je kako uvijek stignu na vrijeme pa saznajemo da imaju raspoređene poslove, a ponekad im građani pošalju materijale s lica mjesta. Na kraju posjeta Bjelovarskom listu svi smo dobili keksiće iz najslađe tvornice Koestlin.

Kat iznad ove vrijedne redakcije je tim Radija Terezije. Na ulazu nas dočekuje vedra Ivanka Vrhovnik. Budući da je imala još nekih obaveza toga dana, naša voditeljica postaje Tatjana Uzelac.  E, tu smo tek ostali zatečeni. Došli smo baš u vrijeme kada voditeljice, Tatjana Uzelac i Antonia Pavleković,  čitaju vijesti u eter. Brzina čitanja bez pogreške, ujednačenost rada dviju voditeljica, savršena tempiranost u izmjenjivanju glazbe i vijesti, a još k tome i opuštenost – zaista impresivno.

Tatjana i Antonia rekle su nam da i one ponekad imaju tremu. Iskreno, ne vjerujem. Čini mi se da su nas samo htjele ohrabriti jer su vidjele kako smo zadivljeni izvedbom. Zahvaljujemo im na ljubaznosti i na nesebičnom otkrivanju tajni radijskog emitiranja.

Nastavljamo naš izlet i krećemo se gradskim korzom. Zanima nas božićni ugođaj u našem gradu. Baš kad smo mislili da nas više ništa ne može iznenaditi, opet smo iznenađeni ljepotom adventskog uređenja.  Svratili smo na tržnicu da vidimo jesu li se i kumice pripremile za nadolazeće blagdane pa prodaju svoje proizvode koji odišu Božićem. Božićna pšenica, adventski vijenci, mirisi domaće hrane- Božić dolazi.

Bili smo svi jako vrijedni, a istraživanje nas je izmorilo pa smo svratili u kafić na čaj da se okrijepimo i malo ugrijemo. Tu smo čekali naš prijevoz kući.

Ovaj ćemo izlet dugo pamtiti. Svi smo uživali.

Pisali: Mali novinari OŠ Veliko Trojstvo

Izvor: novinarska skupina